Kaip konfliktai susiję su valia, pykčiu ar pavydu?

KLAUSIMAS:
FB Jūs rašote, kad konfliktas yra VALIŲ susidūrimas, o štai youtube aplinkoje, pristatant seminarą apie pyktį, 4os sekundės metu sakote, kad konfliktų priežastys yra pyktis ir pavydas. Kaip tai susiję? Valia, pyktis ir pavydas? Ačiū už atsakymą.

T.Girdzijauskas:

Ačiū už puikų ir nelengvą klausimą! Patikslinsiu, kaip suprantu šiuo momentu.

Visi šie aspektai arba niuansai yra “gilūs vandenys“.

Konfliktas yra kivirčas, ginčas, rimtas susidūrimas. Jis gali reikštis su atviru pykčiu arba be jo. Konfliktas gali būti ir žmogaus viduje ir išorėje.


Pavydas
yra kartėlio, apmaudo jausmas kylantis iš gaivališko noro gauti (turėti, patirti, paimti) kokį nors malonumą (pasisekimą, gerovę, ką gera), kurį turi kitas asmuo, tačiau to malonumo neįmanoma tiesiogiai perkopijjuoti arba greitai perimti, o tam malonumui patirti reikia atlikti vidines pastangas, jį užsidirbti, užsitarnauti, pasiekti savo asmenybės augimo dėka. Pamatęs kito žmogaus gaunamą malonumą ir negalėdamas jį paimti, žmogus giliai viduje patiria pavydo jausmą ir jei pavydas nevaldomas ir nestabdomas – išsivysto iki pykčio. Pavydas yra giliausia ir subtiliausia vidinė neįsisąmoninta jėga arba savybė, iš kurios kyla visos negatyvios emocijos.

Pyktis yra įširdimas, užsirūstinimas, arba išorinė, tiesioginė, atvira egoizmo, savanaudiškumo apraiška per negatyvias emocijas, pakeltą intonaciją.

Valia (sąvoka) lietuvių kalboje gali turėti 6 reikšmes. Mūsų kontekste mes arčiausiai LKŽ reikšmės nr4: noras, pageidavimas. Kai susiduria du skirtingomis kryptimis “einantys“ norai, interesai arba valios – įvyksta konfliktas arba susidūrimas. Išorinis žemiškas pavyzdys: du pėstieji greitai einantys skirtingomis kryptimis ir susiduriantys minioje. Tačiau valių konfliktas gali būti ir vidinis, minčių, norų, tikslų, siekių prasme.

Taigi pavydas yra giliausia neįsisąmoninta konfliktų priežastis. Konfliktai tam tikrais atvejais reiškiasi per pyktį ir savo ruožtu pyktis gali konfliktą perkelti į naują lygį (pakurstyti, “įpilti alyvos į ugnį“), t.y. tapti jau išorine priežastimi. Valia ar sąmoninga ar nesąmoninga (noro) prasme visada yra konfliktų priežastis. Kadangi pavydas dažniausiai būna neįsisąmonintas, tai pavydo atveju valią suvokiame kaip  “gaivališką (nesąmoningą) norą turėti, ką gera turi kitas“.

 

 

STRAIPSNIS APIE PYKTĮ: http://girdzijauskas.com/2015/10/27/pyktis-trumpina-gyvenima/

 

 

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: