T.Girdzijauskas apie vyriškumo problemą

Tomas Girdzijauskas:

Kodėl dramatizuoju Lietuvos vyrų (silpnumo) klausimą? Todėl, kad faktų pernelyg daug, jie rodo, kad problema yra gili (todėl ne visiems suprantama), labai sena (žmonės prie problemos pripratę lyg prie normos, galvoja, kad taip ir turi būti, mediciniškai kalbant – “susidraugavę su liga”), bet man ši problema – akivaizdi, rimta ir spręstina. Kodėl vyrų, o ne moterų silpnumo? Todėl, kad vyrai pagal apibrėžimą yra aktyvusis veikiantysis elementas visuomenėje ir jei jau jis nėra pakankamai aktyvus, tai kas gi dar gali palaikyti pilnavertį visuomenės gyvybingumą?

Beje, neatsitiktinai karų metu užkariautojai stengiasi sunaikinti (arba palaužti) būtent vyrus, o moteris palieka. Tai todėl, kad iš vyrų labai sunku išmušti jų įsitikinimus (geru ar blogus- kitas klausimas) ir jie visuomenėje veikia aktyviausiai.

Grįžtam prie Lietuvos konkretybių.

Pagal populiacijos augimo greitį, vyrų suicidą Lietuva yra pasaulio dugne. Vyrų mokytojų (pedagogų) yra nykstamai mažai, berniukai nėra ugdomi taip kaip juos reikia ugdyti, politinės valios šalyje (manau patys matote, kad) nebėra; inovacijos, vizijos ir vertybės šalyje nebeegzistuoja (tai vyrų sfera), istoriškai ir populiacija ir teritorija mažėja; ideologinis vakuumas. Galima ilgai tęsti.

Paimkim svarbų atskirą atvejį – berniukus. Jų ugdymui reikia net 4 kartus daugiau energijos nei mergaičių ugdymui!! Įsidėmėjote? Keturis kartus! Tą rodo Ali Carr-Chellman TED pristatytas “100 mergaičių“ tyrimas. O ką turime Lietuvos švietime? Turime daug kartų daugiau dėmesio mergaitėms! 90% pedagogų yra moterys ir 10% vyrai.

Jeigu skaičiuoti per vyrų ir moterų pedagogų proporcijos prizmę, tai šiuo metu kompensuojant esamą situaciją Lietuvos berniukams reiktų net maždaug 8 kartus daugiau dėmesio, nei jie dabar gauna. Galbūt vėliau ateityje užpildžius poreikį ta proporcija turėtų būti mažesnė.

Kodėl taip yra? Todėl, kad tai lengviausias kelias. Kad dirbti su berniukais (ir vyrais) reikia didžiulių pastangų. Kad paruošti nacionalinę “armiją” pedagogų vyrų – irgi reikia didžiulių pastangų. Niekas tuo neužsiima, nes nesupranta, tingi ir tai labai brangus-imlus užsiėmimas.

Lygiagrečiai yra kitas įdomus sutapimas – jeigu labai giliai neinant į detales palyginsime Lietuvos istorinę situaciją pagal du išoriškai akivaizdžiausius parametrus – populiacijos ir teritorijos dydį, tai Lietuva apie 10 kartų “nukritusi” nuo pasaulinio vidurkio. Tik vidurkio! Net nekalbame apie lyginimąsi su pažangiomis valstybėmis. 8 kartus per mažas dėmesys berniukams ir 10 kartų nusilpusi valstybė. Ar čia nėra panašumo?

Beje, temą galima perkelti į aukštesnį lygį – kaip konkrečiai reikia ugdyti (mūsų, Lietuvos) berniukus (ir vyrus), bet šią temą pataupysiu kitai dienai. Šiandien tik noriu užakcentuoti, kad norint turėti stiprią valstybę, išmintingus tautos tėvus, stabilumą, perspektyvą, ateitį (vaikai yra ateitis!), aukštus moralės standartus, konkurencingumą ir inovacijas – būtina vyriškajai visuomenės pusės ugdymui (pradedant nuo vaikų ir paauglių berniukų) mesti 4-8 kartus daugiau jėgų nei tai darome. Kodėl ne mergaitėms? Todėl, kad jos ir taip žymiai pažangesnės, smalsesnės, padoresnės, atsakingesnės, rūpestingesnės, altruistiškesnės. Gamta į jas tai įdėjo. O vyrus reikia labai rimtai disciplinuoti ir ugdyti, kad jie taptų ne gyvuliais, egoistais arba pakojais skudurais, bet teisingais stipriais išmintingais ir sveikais vyrais.

Apie tai kalbėjau vakar laidoje “Yra kaip yra“. (čia įrašas>> http://www.lnkgo.lt/…/yra-kaip-yra-…/ziurek-yra-kaip-yra-544)

____

Primename, kad balandžio 21d Kaune bus Tomo seminaras “Tik Vyrams“.Plačiau>> https://tickets.paysera.com/…/tik-vyrams-apie-vyriskuma-mot…

Copy of T.Girdzijausko seminarų CD IŠPARDAVIMAS

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: