Rekomenduojamas

Moterims apie vyrus ir jas pačias. Seminaro įrašas

Seminaro “MOTERIMS APIE VYRUS IR JAS PAČIAS“ Panevėžyje  transliacijos įrašas

Tomas  šiame seminare supažindins su amžinais vyrų ir moterų mąstymo bei elgesio nesutapimais bei iš to kylančiais nesusipratimais. Turėsite progos atpažinti amžinas klaidas, kurias darote bendraudamos su vyrais. „Vertėjo” pagalba Jūs būsite mokomos susikalbėti su savo gyvenimo partneriais ir taip išvengti nereikalingų konfliktų šeimoje.

Tai yra puiki proga moterims sudalyvauti gyvai Tomo seminare ir užduoti jam Jums rūpimus klausimus.

Seminaro turinys:

 • Vyrų ir moterų santykių (VMS) temos kontekstas;
 • Vyrų ir moterų smegenys
 • Kokia prasme moteris tobulesnė už vyrą?
 • Ką gali ir ko negali moteris?
 • Idealios žmonos savybės;
 • Mėnulio lokio pamoka
 • Ką žino ir ko nežino moterys apie vyrus?
 • Šiuolaikinių vyrų ir berniukų problemos.
 • Moterų pareigos ir klaidos šeimoje;
 • Kaip moteriai ugdyti savo asmenybę? Moters dvasinis tobulėjimas;
 • Kaip gauti vyro pagalbą?
 • Aštriausios tipinės amžinos problemos ir sprendimai;
 • Apibendrinimai, reziume, išvados, klausimai ir atsakymai.
 • Priedas: Kiek iš viso yra VMS dėsnių?
 • Priedas: Moteris šiuolaikinėje Vakarų šeimoje vs. tradicinėje šeimoje;
 • Priedas: Kuo vyrai skiriasi nuo moterų?

Seminaras Jums:

Jei Jūs norite pakeisti savo santykius ir gyvenimą į gerąją pusę
Jei pas Jus yra santykių krizė
Šiuo metu ieškote antrosios pusės
Neseniai sukūrėte šeimą
Jeigu Jūsų vaikas galvoja apie šeimos kūrimą
Norite sėkmingai įveikti konfliktines situacijas
Norite daugiau sužinoti apie Vyrų ir Moterų santykius
Seminaro nauda: šių žinių dėka, į šeimą ir į vyrą nebežiūrėsite taip, kaip žiūrėjote anksčiau. Patarimai padės pagerinti santykius su vyru ir artimaisiais, ieškančioms antros pusės – greičiau pritraukti “teisingą” vyrą.

Daugiau  https://www.youtube.com/channel/UCc8Hizza4FLuuOXvhzZ4bfA


Konsultacijoms rašykite PM https://www.messenger.com/t/504096020 arba Tomas@Girdzijauskas.com 
linkedin.com/in/tomasgirdzijauskas 
t.me/tomasyono Telegram
Rekomenduojamas

T. Girdzijauskas. VYRIŠKUMO BEIEŠKANT: Ar TIKRI VYRAI išnyko kartu su mamutais?

Vyriškumo tema Lietuvoje ir pasaulyje domisi vis daugiau žmonių nuo JAV iki Kinijos. Tomas Girdzijauskas šią temą atrado taip pat neatsitiktinai – įvairūs Lietuvos būklės tyrimai veda prie vieno didelio problemų mazgo, susijusio būtent su vyriškumu. Imant pavyzdžiu mokyklų kontekstą, merginos laikomos “auksiniu elgesio” standartu, o vaikinai – nuolatiniais padaužomis. Iš esmės tas pat vyksta ir tapus moterimis bei vyrais. Taigi pasigilinkime į temą detaliau.

Statistika piešia gana negatyvų lietuvio vyro paveikslą: smurtautojas, alkoholikas, nusikaltėlis. Ką, jūsų manymu, reiškia tokia ryški Lietuvos vyrų agresija prieš save ir kitus?

T.G.: Man šis aspektas atrodo visiškai aiškus teoriškai, bet praktiniam jo sprendimui reikia ilgo nuoseklaus darbo. Agresija – tai iškreiptas nerealizuotas aktyvumas. Tai desperatiškas ir  absurdiškas energijos pertekliaus išmetimas po to, kai vyras nerado gyvenimo prasmės, didžiojo tikslo arba turinio, ir darbas bei pastangos nuveda į prasmių akligatvį. Žmogaus kūno, kaip indo, aptarnavimui reikia daug pastangų, tačiau kokia šio indo paskirtis, kokiu prasminiu turiniu jis turi būti užpildomas? Įsivaizduokite – dovanų gaunate brangų išmanų telefoną, kuriuo neįmanoma naudotis: nesigirdi pašnekovo, negalite fotografuoti, naršyti internete – neveikia nė viena funkcija. Kokia šio daikto, nors ir aukso dėkliuke, nauda ir prasmė? Jeigu žmogus dirba kiekvieną dieną ir rūpinasi savo materialiu kūnu, bet nesupranta šio kūno egzistavimo galutinio tikslo – patenka į neviltį ir visą gyvenimą laiko absurdu. Tai veda į agresiją. Tačiau žmogus, jaučiantis stiprią gyvenimo prasmę, elgiasi visiškai atvirkščiai.

Jau daug metų iš eilės Lietuva – tarp pirmaujančių alkoholio suvartojime. Kaip spręstumėte vyrų alkoholizmo problemą?

T.G: Tai labai aktuali ir skaudi problema. Tačiau įsidėmėkite – ši problema nėra vyrų problema! Tai šeimos kaip sistemos ir visuomenės kaip sistemos problema. Narkologai pabrėžia, kad vieno vyro atskirai paėmus neįmanoma ištraukti iš alkoholizmo – reikia keisti pačią aplinką, atmosferą kurioje jis gyvena. Neužtenka tiesiog „paimti“ vyrą ir fiziškai iškelti į sveiką aplinką, kad jis ten pagytų, nes jis yra surištas daugybe ryšių, įskaitant mintis ir atmintį, su savo aplinka. Grįžęs atgal, jis vėl patenka į seną situaciją ir vėl viskas iš naujo.

Vienoje TV laidoje minėjote, kad Lietuvoje yra didelė vyriškumo krizė. O ką pozityvaus galėtumėte pasakyti apie lietuvius vyrus?

T.G: Senais laikais lietuviai buvo karių tauta. Šis potencialas slypi giliai vyrų pasąmonėje ir niekur nedingo. Karingumas užšifruotas svarbiausiame Lietuvos simbolyje – mūsų herbe vaizduojamas vyras raitelis su kalaviju rankoje. Akivaizdu, kad herbe yra ne moteris, o vyras. Ir tai vyras karys, o ne žemdirbys. Mes esame karių tauta – aktyvus pradas. Tereikia tai per nauja atrasti ir pažadinti. Kodėl karingumas yra pozityvas? Todėl kad moterims reikalingas saugumas, reikalingi vyrai-gynėjai, nes tik tada jos gimdo vaikus ir tik karingos tautos apskritai išlieka.

Lietuviai vyrai – labai darbštūs ir universalūs, sugebantys dirbti labai įvairius darbus. Tai pasimato užsienyje, kitų tautų vyrų kontekste.

Taip pat įdomu tai, kad rimtuose pokalbiuose, lietuvis atskleidžia gana gilų gyvenimo išmanymą.

Vedate mokymus vyrams ir ne vienerius metus, administruojate FaceBook grupę “Globalus lietuvių vyrų pokalbis”, tad esate gerai susipažinęs su vyriškąja problematika. Su kokiais iššūkiais susiduria šiuolaikiniai vyrai?

T.G: Žiūrint per vyrų ir moterų skirtumų prizmę, susidaro įspūdis, kad nėra tokio dalyko kaip žmonės. Žemės planetoje gyvena dvi žmonių rūšys – su labai skirtingais iššūkiais,  skirtingu mąstymu, skirtingais jausmais, skirtingu fiziniu kūnu. Gamtos stichijos, technogeninės, militarinės ir informacinės jėgos, kurias valdo ir su kuriomis susiduria būtent vyrai, yra daug greitesnės, galingesnės ir pavojingesnės nei tai buvo prieš 50 ar 100 metų. Būtent vyrai dirba kūnui mirtinai pavojingus darbus, kokių niekada nenorės dirbti moterys.  Nes tai prieštarauja moters instinktams ir misijai puoselėti kūno sveikatą ir grožį. Moters kūnas gražus, gležnas ir švelnus – kodėl ji turėtų dirbti grubius, šiurkščius darbus? Tai vyriški darbai ir jie reikalingi mums visiems kiekvieną dieną: važiuojame per tiltus, kylame į aukštus pastatus, naudojame sudėtingas saugumo sistemas, mus gina galingi ginklai ir kt. Visas šis gerbūvis, komfortas bei garantijos turi konkrečią kainą: kariniuose mūšiuose 99.9% žuvusiųjų – vyrai, žuvusiųjų darbe – 94% vyrų. Kriminaliniuose nužudymuose – 76 % aukų yra vyrai, nusižudo taip pat daugiausia vyrai – 75 %.  Mažai kas žino apie tabuizuotą temą, kad išprievartautų vyrų procentas daug didesnis nei visuomenė įsivaizduoja: vyrai labai retai apie tai praneša (tiesą atskleidžia anoniminės apklausos), o visuomenė bei institucijos į vyrų išprievartavimo atvejus žiūri kaip į antraeilius. Viena skausmingiausių šiuolaikinio vyro problemų yra skyrybų teismai, po kurių labai dažnai tėvas praranda emocinį ryšį su savo vaikais, faktiškai – netenka vaikų, kas yra tiesiog nesuvokiama sveiku protu. Tai atskira, labai didelė sisteminė problema, turinti rimtas pasekmes ne tik tiesiogiai tėvui ir jo vaikams, bet svarbiausia – visai Vakarų visuomenei. Ir dar – vyrai gyvena trumpiau už moteris ir jų žmonijoje yra mažiau.

Prie viso to reikia pridėti, kad vyrams labai trūksta gyvenimo prasmės, trūksta mokytojų, kurie sugebėtų ją paaiškinti ir įkvėpti, bet tai atskira didelė tema kitam kartui.

Pasaulio universitetų vadovybės susirūpinę, kad vis mažiau vyrų stoja ir baigia aukštąsias studijas. Kodėl Vakarų visuomenėje vis labiau ryškėja disproporcija: mokslus baigusių moterų žymiai daugiau nei vyrų? Kaip spręsti šią problemą?

T.G:Daug mokslus baigusių moterų neranda sau lygių vyrų. Tai dar vienas įrodymas, kad Vakarų visuomenė pergyvena gilią vyriškumo krizę. Yra įvairių nuomonių apie šio reiškinio priežastis: a) kad tai galingųjų suokalbis (konspiracija), kuo sunku patikėti; b) kad tai kosminio masto, žmogui nepavaldus biologinis procesas arba Saulės poveikis. Yra šią teoriją patvirtinančių mokslinių duomenų; c) kad tai etinis-moralinis vyrų apsileidimas, pasyvumas XXI amžiaus iššūkių fone: vis labiau rafinuotų norų ir poreikių, augančio savanaudiškumo, didėjančio greičių) fone?

Ką daryti? Atsižvelgus į esamą situaciją, visas pajėgas turime mesti berniukų ir vyrų ugdymui. Tą jau suprato Kinija, kurioje skelbiamas masinis būtent vyrų kvietimas į pedagogo profesiją ir daromas pilotinis projektas – išleistas specialus vadovėlis moksleiviams berniukams kaip tapti vyru. Tą patį būtina daryti Lietuvoje.

Kokia moters įtaka vyro vyriškumui? Ar moteris gali jį ugdyti, pavyzdžiui, kad ir nuo vaikystės?(arba Ar moteris gali “nužudyti vyrą“ vyre? O prikelti? O gal tai jau nuo vaikystės įdėta?)

T.G: Moteris gali skatinti vyriškumą, bet tik netiesioginiais ir ne tiesmukais būdais. Visų pirma nereikia vyriškumo stabdyti negatyviomis emocijos arba priekaištais. Priekaištai – viena didžiausių moters klaidų šeimoje. Antra, moteris privalo skatinti vyrą visapusiškai jį palaikydama, įvertindama jo pastangas, pastebėdama jo gerąsias puses ir drąsindama jį būtent tose srityse. Geriausia vyriškumo skatinimo priemonė yra per priešingybę – moterišką švelnumą.

Tačiau moterys dabar yra skatinamos būti stipriomis, karingomis. Nuo vaikų iki suaugusiųjų filmų piešiamas „lygios vyrams“ moters portretas – moters karės, kovotojos. Paradoksalu, bet radikalusis feminizmas, supriešinantis moterį su vyru, niekina vyriškąjį pradą, tačiau garbina vyriškos moters portretą. Ar tai prisideda prie vyriškumo žlugimo visuomenėje?

T.G: Visai gali būti, kad feminizmas prasidėjo nuo vyriškumo krizės. Sako, kad feminizmas prasidėjo Skandinavijoje, kur neva tai moterys buvo ypač engiamos vyrų. Gal taip ir buvo, tačiau šiandien jau visai kitai laikai ir gamta nemėgsta tuštumos – dabartinis radikalusis feminizmas išprovokavo sau atsvarą – pasaulinį maskulistinį (vyriškumo) judėjimą ir netgi misoginiją. Šiuolaikinės feministės neranda priemonių prieš šį judėjimą, nes jis ginkluotas “geležiniais” ir racionaliais vyriškais argumentais. Maskulistinis judėjimas turi daug skirtingų formų ir krypčių, bet jį jungia susirūpinimas vyriškumo atgaivinimu. Todėl ar tikrai vyriškumas žlunga dar reikia gerai pagalvoti.

Ar iš tiesų vyrai ir moterys yra skirtingi?

T.G: Tai labai skirtingos būtybės. Skirtumai prasideda nuo genetikos: vyrai turi Y chromosomą, kurios moterys neturi, todėl mūsų kūnai skiriasi iš esmės.

Tik materialiame plane iš tolo žiūrint jie panašūs, nes turi 4 galūnes, kūną ir galvą. Tačiau priartėjus matosi, kad fiziškai skiriasi ūgis 7-8% ir taip yra visame pasaulyje; jiems reikia skirtingų aplinkos temperatūrų; smegenų aktyvumai skiriasi; gyvenimo trukmė vyrų trumpesnė; skausmo barjeras vyrų žemesnis; atmintis moterų ilgalaikė  ir detalesnė; spalvų, garsų ir kvapų percepcija moterų subtilesnė; pokalbių metu moterys girdi 5 tonacijas, o vyrai 2ar3; vyro ausys yra silpnesnės, todėl vyrai mažiau girdi subtilybių; moterų smegenys daugiau įkaistai dėl “degančios” gliukozės; moterys kalba daugiau nei vyrai; lytiniai organai iš principo kitaip funkcijonuoja; mąstymas vyro yra iš abstrakčiojo piešinio pozicijos (psichologai vyrus vadina “abstrakčiuoju” pradu), moteriškas mąstymas iš konkretybių pusės (psichologai moteris vadina sensityviuoju pradu); moterys sugeba daryti daugiau darbų vienu metu; vyrai greičiau įsisavina informaciją. Ir įdomiausia – vyrai du kartus dažniau mąsto apie seksą nei moterys. Tokį sąrašą galima tęsti labai ilgai.

Ar egzistuoja vyriškos ir moteriškos profesijos?

T.G: Šiuolaikiniame pasaulyje vyksta vieša politizuota kova dėl neva nelygaus moterų ir vyrų darbo apmokėjimo. Tačiau vyrai ir moterys skiriasi tiek savo biologine, tiek psichologine prigimtimi, todėl jie natūraliai renkasi savo prigimčiai artimus darbus.  

Moterys renkasi žmogaus kūno kūrimo ir komforto darbus. Tai fiziškai silpnų žmonių priežiūra: gimdymas, maži vaikai, ligoniai, senjorai. Į šiuos darbus labai retai eina vyrai.

Vyrai renkasi darbus, kuriuose žmogaus kūnas, kaip  instrumentas, naudojamas antikomforto zonoje: šachtininkai, naftininkai, gaisrininkai, žvejai-jūreiviai, kariai, medžiotojai, medkirčiai, statybininkai, elektrikai ir daugybė kitų labai sunkaus ir pavojingo fizinio darbo profesijų, į kurias moterys praktiškai neina.

Ir yra trečia – tarpinių profesijų zona – tai gerai apmokami, komfortiški, bet nervingi-stresingi biuro darbai.

Tarp pirmųjų dviejų, kūno komforto prasme priešingų, profesinių grupių yra didelis apmokėjimo skirtumas. Natūralu, kad pavojingi darbai geriau apmokami – kitaip niekas neis į gyvybei pavojingus darbus, kuriuos vis  tiek kažkas turi atlikti, o tokių ir tiek robotų dar neturime.

Didžiausios peštynės vyksta dėl darbų, atliekamų biuruose. Kodėl dėl jų? Nes jie gerai apmokami ir yra fizinio komforto, saugioje kūnui zonoje. Bet net ir čia yra labiau moteriški – kruopštumo reikalaujantys darbai bei vyriški – reikalaujantis stiprių šaltų nervų, didelės atsakomybės, didelių žmonių masių arba resursų valdymo.

Viešojoje erdvėje pasisakote apie atskiras mokyklas berniukams ir mergaitėms. Ar tai nėra „atgyvena“? Kuo grindžiate tokių mokyklų privalumus?

T.G: Mergaites ir berniukus atskirai mokyti rekomenduojama paauglystės hormonų audrų laikotarpiu. Mokykla nėra skirta tik akademinių gebėjimų įdiegimui. Tikrų, sveikų, pilnaverčių vyrų išugdymui reikia specifinių pastangų. Klasikinėse elitinėse jaunuolių mokyklose dėmesys pirmiausia skiriamas komandiškumo („vyrų žiedo“) mokymui, asmenybės ir stipraus charakterio formavimui. Todėl berniukai studijuoja ir gyvena kartu penkerius-šešerius metus – tai nuolatinis komandos formavimo procesas. Akademiniai teoriniai mokymai prasmę turi tik su stipriu komandiniu sportu, ekspedicijomis ar choro repeticijomis. Ilgai ir nuosekliai į vieną komandą klijuoti berniukai, vėliau sudaro lojalų visuomenės žiedą visam gyvenimui. Būtent taip konstruojama stipri visuomenė. Panašiai veikia ir mergaičių mokyklos. Pasirodo, mergaitėms atskiras nuo berniukų mokymas net labiau reikalingas. Vakarų pasaulis iš naujo atradinėja vienalytes mokyklas. Pavyzdžiui, JAV šiuo metu yra tokių mokyklų bumas. Vakaruose vyksta audringos diskusijos, ar mokslas pritaria tokioms mokykloms. Aš manau, kad berniukų mokyklos reikalingos todėl, kad jiems reikia daug daugiau drausmės, daug stipresnio susikaupimo, jiems aiškiai labiau tinkamas vyrų dėstymo stilius (mergaitėms labiau tinka moterų), jiems svarbu giliai išdiskutuoti specifines vyriškas abstrakčiąsias temas. Apskritai, į berniukų ugdymą reikia įdėti 3-4 kartus daugiau pastangų nei į mergaičių (ką parodė “100 girls project JAV”).

Teigiate, kad senas tradicinis vyriškumo ir moteriškumo modelis yra paveiktas šiuolaikinio technizuoto, stresinio-depresinio gyvenimo būdo. Ar šiuolaikiniai vyrai nėra atsidūrę savo identiteto krizėje?

T.G: Kinijoje atlikti tyrimai rodo, kad iki devyniasdešimtųjų metų vyrai lenkė moteris akademinėse studijose. Tačiau po to kažkas atsitiko ir situacija smarkiai pasikeitė. Kiek žinau, Vakaruose panaši situacija ir kitose gyvenimo srityse, ne tik akademinėje sferoje. Toks įspūdis, kad per paskutinius dešimtmečius gyvenimas planetoje pradėjo pernelyg stipriai greitėti ir su vyrais kažkas atsitiko

Kiek svarbi vyrui vyriška draugija?

T.G: Panašiai kaip vilkai medžioja didelį grobį komandiniu-kolektyviniu būdu, taip vyrai įsisavina visą realybę tik vyriškų komandų pagalba. Norint įsisavinti sudėtinga informaciją ar technologijas, reikia kolektyvinio proto, norint išspręsti sudėtingas gyvenimo problemas, reikia nuolat tartis, norint pastatyti namą arba tiltą, vyrui reikalinga kitų vyrų pagalba. Tai reiškia, kad vyrui būtina kelis kartus per savaitę bendrauti su bendraminčiais vyrais ir dalintis bei tartis visomis svarbiausiomis temomis – taip palaikomas sveikas vyrų smegenų aktyvumas. Vyrui labai svarbu mąstyti ir veikti kartu su vyrišku tinklu – tik taip išgaunama ir palaikoma vyriškoji galia.

Ar šiandieninis vyriškumas tapatus vyriškumui prieš šimtą metų?

T.G: Esmė ta pati, bet pasireiškimai aštresni. Prieš šimtus metų vyrai neskrido į Mėnulį, negamino atominių bombų, nelindo į labai gilias šachtas, nestatė tokių aukštų pastatų, neplaukiojo povandeniniais laivais. Tai didesni išbandymai vyrams, o kartu daugiau ir pagundų – anksčiau nebuvo ir tokių pornografijos srautų, kokie dabar cirkuliuoja internete. Dalis vyrų labiau išlepinti komforto, o kita dalis yra labai stiprūs.

Kas vyrui yra gyvybiškai svarbu? Ko reikia, kad vyras “nedegraduotų“?

T.G: Pradėti reikia nuo pirmos ir svarbiausios vyro pareigos – darbo su savimi, savęs pažinimo, savo mąstymo, pasaulėžiūros sutvarkymo. Arba, kitais žodžiais tariant, reikia pradėti nuo stipraus, gilaus ir labai aiškaus gyvenimo tikslo suvokimo. Tai panašu į gilų gręžinį, ieškant gamtos energijos išteklių (vandens, naftos, dujų, deimantų).  Būtent savęs pažinimas atveda prie energijos šaltinių, įkvėpimo arba motyvacijos. Vyras turi žinoti, kaip išgaunama galia ir visada turėti po ranka galios šaltinius arba “shortcut’us”.

Kiek vyrui yra svarbi šeima?

T.G: Vyras nesutvertas gyventi be žmonos. Vieniši vyrai gyvena trumpiau. Vyras save ir savo veiklos rezultatus mato tik žmonoje ir per ją. Nors tiesioginis vyro darbo laukas arba “bizonų” medžioklė vyksta bendraujant su svetimais ir tolimais klientais, tačiau darbo vaisius jis parneša žmonai. Savo progresą jis tikrinasi žiūrėdamas į žmonos veidą. Tačiau ko gero svarbiausia, kad būtent per žmoną tiesiogiai reiškiasi svarbiausia vyro galia – davimas arba altruizmas.


Seminaro VYRAMS įrašas DABAR 50 proc. pigiau! Su kodu SPE50. Įsigyti>>

Rekomenduojamas

Istorija apie karalių, pranašą ir nervų valdymą. Tik vyrams

Ar jūs galite valdyti savo dešinės kojos mažąjį pirštą?
O galite valdyti savo kairės kojos didįjį pirštą?
O galite sumirksėti akimis? Ar galite nupiešti apskritimą?
Mokate važiuoti dviračiu? Galite susikaupti ir prisiminti daugybos lentelę? O bandėte vienu metu ir šokti ir dainuoti?

Taip kaip mes valdome savo kojų pirštus, kojas, rankų pirštus ir rankas – taip arba panašiai valdome daug ką savyje ir tai darome minties pagalba aktyvuodami nervinius laidus. Jei mes labai norime – jie mūsų klauso.

Žmoguje yra daug nervinių laidų ir daugelį (o gal ir visus?) juos verta išmokti valdyti. Visą gyvenimą treniruojame naujus ir naujus nervinius laidus: mokomės vaikščioti, kalbėti, dainuoti, vairuoti dviratį, automobilį ir net lėktuvą. Piešti, groti muzikiniu instrumentu, žaisti begalę stalo ir sportinių žaidimų. Mąstymas irgi yra šių laidų valdymas – abstraktaus mąstymo prisiminimo, skaičiavimo dėka mes formuojame naujus neuroninius ryšius ir tinklus, ty. ne tik valdome, bet net ir kuriame neuronus.

Žiūrint iš nervų sistemos perspektyvos viskas ką paminėjau yra įvairių nervinių laidų ir raizginių valdymas.

Tačiau šie laidai yra mūsų kūno viduje, mes jų nematome ir tiesiogiai nesuprantame kaip jie valdomi. Vienų iš jų valdymas yra lengvesnis – pvz. vaikščioti išmokstame maždaug po metų nuo gimimo. Kitus išmokti valdyti reikia daugiau laiko ir pastangų.

Bet ir sunkesnieji yra valdomi, juos galima, įmanoma valdyti, jei tik nori ir mokaisi.

Pavyzdžiui jeigu žmogų apima automatinis, nesąmoningas pyktis – dažnai žmonės sako, kad pyktis tiesiog “atsitiko“, “vyko” dėl išorinių nuo manęs nepriklausančių priežasčių. Ir žmogus reaktyviai generuoja atsakomąją pykčio bangą su tikslu atkeršyti tam išoriniam šaltiniui už suteiktą skausmą arba ginasi puolimu. Tačiau tokiu būdu ne tik pats sau suteikia dar ir dar vieną skausmo bangą, bet dažnai gauna naujas atsakomąsias reakcijas iš išorės, kurios gali būti dar ir dar stipresnės. Tai akligatvis.

Pykčio galutinis tikslas – sunaikinti priešininką, pirminio pykčio “išorinę” priežastį. Ir jei žmogus leidžia neribotai pykčiui lietis laisvai – visas jo gyvenimas virsta pragaru.

Pyktį, negatyvias emocijas reikia riboti.

Pyktis yra psichologinis (psichinis) ginklas ir todėl turi būti naudojamas ypač dėmesingu, atsargiu, tiksliu, sąmoningu būdu. Taip, pyktis tam tikrose situacijose turi lietis, bet reikia gerai žinoti kada, kaip ir kiek pykčio lieti.

Bet kuriuo atveju pyktis turi būti valdomas.

Iš esmės taip, kaip valdome galūnes, balso stygas ir už jų esančius nervinius laidus.

Norint pyktį valdyti reikia suvokimo ir pastangų, todėl dauguma galvoja, kad pykčio ne tik neįmanoma, bet ir nereikia valdyti (ir čia jie stipriai klysta!), o tie kas turėdami supratimą visgi bando ir mokosi valdyti – jie atranda, kad tik po nemažų pastangų pyktis pasiduoda valdymui. Pasiduoda!

Ir tai esminis gyvenimo lūžinis momentas – kai žmogus išmoksta lyg ginklą valdyti savo negatyvias emocijas – būtent nuo to momento jis pasiekia tai, dėl ko visas šis gyvenimas ir pasaulis yra sukurtas.

Beje emocijos suvaldomos smegenų dalies NeoCortex pagalba.

Išorinis pasaulis nėra kaltas dėl mūsų būsenų – mes patys pritraukiame tas situacijas, kurių esame verti. Tačiau būtent mūsų reakcijos į išorinį pasaulį lemia kokia būsena fiksuosis ir išliks mūsų viduje ilgesniam laikui. Jeigu mes kaltiname išorinius įvykius (ir žmones) dėl mūsų būsenų ir liejame ant jų pyktį – būtent mūsų reakcija sustiprina negatyvią būseną mūsų viduje.

Kad pyktis apskritai gyvenime suvaldomas – pasakoja sena istorija apie pranašą, kurį karalius paprašė pasakyti apie pozityvius karaliaus ateities gyvenimo įvykius. Už kiekvieną gerą naujieną pranašas buvo gausiai apdovanotas. Tačiau po to karalius paprašė pasakyti negatyvius įvykius, ir pranašui pradėjus pasakoti karaliui kilo stiprus pyktis. Neištvėręs karalius nukreipė kardą į pranašą ir liepė pasakyti kurią valandą mirs pats pranašas. Šis atsakė – valandą prieš karaliaus mirtį. Karalius atsipeikėjo, nurimo, atsiprašė ir išleido pranašą namo dar labiau apdovanotą.

Žinojimas suvaldo emocijas. Tai todėl, kad žinojimas yra aukštesnė galia nei emocijos.

Šią temą aptarsime seminare vyrams.

Visus vyrus visais laikais visose kultūrose jungia tema apie mentalines, emocines ir fizines galias. Šios galios arba jėgos žmoguje yra sudėliotos tam tikru tvarkingu, dėsningu, hierarchišku būdu ir tai matosi iš stuburo nervų sandaros.

Norint valdyti save ir kitus, ir ypač norint valdyti negatyvias emocijas verta ir net būtina suvokti šią žmogaus vidinių jėgų organizaciją.-

Tomas Girdzijauskas
___
Apie tai plačiau Tomas kalbės ir seminare VYRAMS balandžio 21 d. Kaune. Plačiau https://goo.gl/pqjfxK

Copy of T.Girdzijausko seminarų CD IŠPARDAVIMAS

Rekomenduojamas

T.Girdzijauskas apie vyriškumo problemą

Tomas Girdzijauskas:

Kodėl dramatizuoju Lietuvos vyrų (silpnumo) klausimą? Todėl, kad faktų pernelyg daug, jie rodo, kad problema yra gili (todėl ne visiems suprantama), labai sena (žmonės prie problemos pripratę lyg prie normos, galvoja, kad taip ir turi būti, mediciniškai kalbant – “susidraugavę su liga”), bet man ši problema – akivaizdi, rimta ir spręstina. Kodėl vyrų, o ne moterų silpnumo? Todėl, kad vyrai pagal apibrėžimą yra aktyvusis veikiantysis elementas visuomenėje ir jei jau jis nėra pakankamai aktyvus, tai kas gi dar gali palaikyti pilnavertį visuomenės gyvybingumą?

Beje, neatsitiktinai karų metu užkariautojai stengiasi sunaikinti (arba palaužti) būtent vyrus, o moteris palieka. Tai todėl, kad iš vyrų labai sunku išmušti jų įsitikinimus (geru ar blogus- kitas klausimas) ir jie visuomenėje veikia aktyviausiai.

Grįžtam prie Lietuvos konkretybių.

Pagal populiacijos augimo greitį, vyrų suicidą Lietuva yra pasaulio dugne. Vyrų mokytojų (pedagogų) yra nykstamai mažai, berniukai nėra ugdomi taip kaip juos reikia ugdyti, politinės valios šalyje (manau patys matote, kad) nebėra; inovacijos, vizijos ir vertybės šalyje nebeegzistuoja (tai vyrų sfera), istoriškai ir populiacija ir teritorija mažėja; ideologinis vakuumas. Galima ilgai tęsti.

Paimkim svarbų atskirą atvejį – berniukus. Jų ugdymui reikia net 4 kartus daugiau energijos nei mergaičių ugdymui!! Įsidėmėjote? Keturis kartus! Tą rodo Ali Carr-Chellman TED pristatytas “100 mergaičių“ tyrimas. O ką turime Lietuvos švietime? Turime daug kartų daugiau dėmesio mergaitėms! 90% pedagogų yra moterys ir 10% vyrai.

Jeigu skaičiuoti per vyrų ir moterų pedagogų proporcijos prizmę, tai šiuo metu kompensuojant esamą situaciją Lietuvos berniukams reiktų net maždaug 8 kartus daugiau dėmesio, nei jie dabar gauna. Galbūt vėliau ateityje užpildžius poreikį ta proporcija turėtų būti mažesnė.

Kodėl taip yra? Todėl, kad tai lengviausias kelias. Kad dirbti su berniukais (ir vyrais) reikia didžiulių pastangų. Kad paruošti nacionalinę “armiją” pedagogų vyrų – irgi reikia didžiulių pastangų. Niekas tuo neužsiima, nes nesupranta, tingi ir tai labai brangus-imlus užsiėmimas.

Lygiagrečiai yra kitas įdomus sutapimas – jeigu labai giliai neinant į detales palyginsime Lietuvos istorinę situaciją pagal du išoriškai akivaizdžiausius parametrus – populiacijos ir teritorijos dydį, tai Lietuva apie 10 kartų “nukritusi” nuo pasaulinio vidurkio. Tik vidurkio! Net nekalbame apie lyginimąsi su pažangiomis valstybėmis. 8 kartus per mažas dėmesys berniukams ir 10 kartų nusilpusi valstybė. Ar čia nėra panašumo?

Beje, temą galima perkelti į aukštesnį lygį – kaip konkrečiai reikia ugdyti (mūsų, Lietuvos) berniukus (ir vyrus), bet šią temą pataupysiu kitai dienai. Šiandien tik noriu užakcentuoti, kad norint turėti stiprią valstybę, išmintingus tautos tėvus, stabilumą, perspektyvą, ateitį (vaikai yra ateitis!), aukštus moralės standartus, konkurencingumą ir inovacijas – būtina vyriškajai visuomenės pusės ugdymui (pradedant nuo vaikų ir paauglių berniukų) mesti 4-8 kartus daugiau jėgų nei tai darome. Kodėl ne mergaitėms? Todėl, kad jos ir taip žymiai pažangesnės, smalsesnės, padoresnės, atsakingesnės, rūpestingesnės, altruistiškesnės. Gamta į jas tai įdėjo. O vyrus reikia labai rimtai disciplinuoti ir ugdyti, kad jie taptų ne gyvuliais, egoistais arba pakojais skudurais, bet teisingais stipriais išmintingais ir sveikais vyrais.

Apie tai kalbėjau vakar laidoje “Yra kaip yra“. (čia įrašas>> http://www.lnkgo.lt/…/yra-kaip-yra-…/ziurek-yra-kaip-yra-544)

____

Primename, kad balandžio 21d Kaune bus Tomo seminaras “Tik Vyrams“.Plačiau>> https://tickets.paysera.com/…/tik-vyrams-apie-vyriskuma-mot…

Copy of T.Girdzijausko seminarų CD IŠPARDAVIMAS

Rekomenduojamas

Asmenybės augimo stadijos (video)

Kokios yra asmenybės augimo stadijos?
Kas yra “šventas“ pyktis ir kada jis leistinas?
Kuo pasireikškia lūžis tarp altruizmo ir egoizmo?
Kokia yra didžiausia motyvacija/malonumas gyvenime?
Atsakymai į šiuos klausimus šiame 14.45 min. video su Tomu Girdzijausku
Labai įdomu klausyti bei verta pasidalinti 😉
Daugiau Tomo seminarų įrašuose >> https://goo.gl/fovRyn

Rekomenduojamas

Seminarų įrašai įsigijmui

T. Girdzijausko seminarų įrašai, kurių metines peržiūras galima įsigyti šiuo metu:

APIE SANTYKIUS RIMTAI IR NE. 3 val. 40 min (37 Eur)
PYKČIO VALDYMAS. 3 val. 52 min  (40 Eur)
PAŽINČIŲ TAISYKLĖS NORINTIEMS SUKURTI ŠEIMĄ.3 val. 58 min. (40 Eur)
MOTERIMS APIE VYRUS IR ŠEIMĄ. 4 val.30 min. (45 Eur)
OPTIMIZMO GALIA IR ESMĖ. 2 val.44 min. (30 Eur)
VYRAMS APIE VYRIŠKUMĄ IR ŠEIMĄ. 4 val.37 min (45 Eur)
ŽODŽIŲ GALIA. 2 val. 32 min. (25 Eur)
VIDINIO DIALOGO VALDYMAS I DALIS. 3 val.44 min. (35 Eur)
VIDINIO DIALOGO VALDYMAS VIP DALIS. 2 val. 27 min. (25 Eur)
VYRŲ IR MOTERŲ BENDRAVIMO ABCplius. 3 val. 46 min. (35 Eur)
KAIP ATRASTI SAVO PAŠAUKIMĄ:7 kryžminės ugnys. 2 val. 58 min. (30,00 €)
KAIP ATRASTI SAVO PAŠAUKIMĄ. Trumpoji versija. 1 val. 24min. (15,00 €)
SAVĘS PAŽINIMAS. 49 min. (10 Eur)
3 SEMINARŲ RINKINYS: Optimizmo, Žodžių galios, Vidinio dialogo. Viso trukmė: 8 val.19 min. (80 Eur)
10 SEMINARŲ PAKETAS. Trukmė 32 val. (220 Eur)
Apmokėjus, 24 val. bėgyje atsiųsime prisijungimo duomenis.
Apmokėti galite čia>> https://goo.gl/kU1xUe
Ištrauka iš seminaro Vyrų ir moterų bendravimo ABCplius

Klausytojų atsiliepimai:

 • L.M.: Gerb.lektoriau. Visų pirma noriu Jus pagirti, palengva stebiu Jūsų mokymus jau ne pirmi metai, dar niekas nėra išlaikęs tokio vientisumo, kryptingumo, organiškumo savo mokymuose.
 • Kristina: Tomai, mus su vyru sužavėjo Jūsų sugebėjimas klausytis. Jus girdite tai ko žodžiais nepasako ir sukoncentruotas klausymas netgi matosi Jūsų veide. Beabejo taipat puikus patarimai is kuriu mokomės. Ačiū.
 • Laura: Pati esu buvusi ir likau labai patenkinta p. Girdzijausko paskaita „Moterims apie vyrus“ – nors praėjo keleri metai, vis dar jaučiu naudingas šios paskaitos pasekmes savo asmeniniam gyvenimui.

Daugiau atsiliepimų>>https://girdzijauskas.com/atsiliepimai/

Rekomenduojamas

Video interviu su Tomu Girdzijausku

1.Ko reikia taikai šeimoje?
2.Kokios yra skyrybų priežastys?
3.Ką patartumėte norintiems sukurti šeimą?
4.Apie ką šeimoje negalima kalbėti?
5.Su kokiomis didžiausiomis problemomis susiduria vyrai?
6.Kaip moterys gali padėti vyrams?
7.Kaip vyrai gali padėti moterims?
Atsako Tomas Girdzijauskas
26 min.video
Tomo seminaras jau gruodžio 9 d. Bilietai>> https://goo.gl/dwpfs5
Pasidalinki su tuo, kam yra aktualu;)

Rekomenduojamas

PAŽINČIŲ KNYGELĖ dabar nemokamai!


Užsisakyk DABAR nemokamą knygelę PAŽINČIŲ TAISYKLĖS>>

Savaitę pradedam nuo dovanų! 

Ar norėtumėte gauti Tomo sudarytą Pažinčių taisyklių knygelę nemokamai?

Užpildykit formą ir ją jums atsiųsime>> https://goo.gl/forms/9QMeGl0DNfqeJXiF2

DSC_0258

Prenumeruokite svarbiausias naujienas – įveskite savo e-paštą


Konsultacijoms rašykite PM https://www.messenger.com/t/504096020 arba Tomas@Girdzijauskas.com 
linkedin.com/in/tomasgirdzijauskas 
t.me/tomasyono Telegram

http___www.pixteller.com_pdata_t_l-226052
Geriausi mano tekstai, kuriuos labiausiai rekomenduoju
Tomo produktai ir kainos
Man labiausiai patikusios išmintingų viso pasaulio žmonių citatos

Populiarūs pranešimai
Ko vyrai ir moterys nežino vieni apie kitus?
Kodėl būtent altruizmas yra tikrasis greitintuvas arba “booster’is“
Kritikavimo taisyklės
Ar vaikų gimdymas ,,kiek dievas davė“ ne proto stygiaus požymis?
Esu vaikinas, turiu dvi problemas, nežinau nuo ko pradėti spręsti V2.0
Man 25, esu fotomodelis ir neturėjau rimtų santykių
Baltų vyriškumas
Rekomenduojamas

NAUJIENA! Seminaro “Pykčio valdymas“ įrašas

(Seminaras: Pykčio valdymas (seminaro peržiūra metams)

Vedėjas: Tomas Girdzijauskas

Trukmė: 3 val.52 min. . 

Kaina: 40 Eur 

Kaip įsigyti: https://tickets.paysera.com/lt/event/tomo-girdzijausko-seminaru-irasai

Ištrauka:

Pyktis yra žemiausios gamtinės jėgos – savigynos, egoizmo išraiška, dažniausiai nukreipta į kitą asmenį, kartais – į save. Tačiau svarbu suprasti, kad bet koks pyktis, nukreiptas į kitą, pirmiausia kenkia pykstančiojo sveikatai (širdžiai ir nervams). Tai impulsyvi, sunkiai ir net labai sunkiai valdoma, gaivališka galia, glūdinti kiekviename iš mūsų. Žmogaus gynybinė reakcija yra natūrali, tačiau jos neįsisąmonintas naudojimas yra žudantis kitus ir kartu savižudiškas. Pyktis ir jo sukeltas stresas – didžiausias iššūkis visiems žmonėms. Neapykantos, negatyvių emocijų, konfliktų, pavydo, įtūžio – blogio (bendrąja prasme) praktinio valdymo tema tradiciškai laikoma sunkiausia ir pačia įdomiausia iš visų gyvenimiškų temų. Pradžioje ji atrodo lyg ir lengva, nekalta, tačiau įsigilinus paaiškėja, kad reikalauja ypatingo dėmesio ir susikaupimo, nes (kaip paaiškėja) tiesiogiai gydo skaudžiausias gyvenimo problemas. Blogio suvaldymas reikalauja aukščiausios emocinės ir mentalinės brandos. Tam tikslui kiekvienam žmogui reikalingos nekintamos, amžinos tiesos, kurias T. Girdizjauskas ir perteikia savo seminare apie pykčio, streso ir emocijų valdymą.

Seminare Jūs išmoksite/seminaro teikiama nauda: 
Kada reikia ir kada nereikia reikšti subjektyvias nuomones.
Kokie streso, konflikto, pykčio, pavydo, neapykantos, impulsyvumo skirtumai.
Kas yra šventas pyktis.
Su kurių organų veikla susijęs pyktis, kokias ligas jis sukelia.
Kaip priešą paversti artimu draugu.
Kaip priešui linkėti gėrio.
Sužinosite, kaip atpažinti ir kontroliuoti pyktį bei kitas neigiamas emocijas
Išmoksite, kaip susikurti išankstines teigiamas nuostatas ir visur matyti pozityvą.
Suprasite, kaip atpažinti mąstymo klaidas ir nukreipti savo mąstymą reikiama linkme.

Kiti seminarų įrašai, kuriuos galite įsigyti:

PAŽINČIŲ TAISYKLĖS NORINTIEMS SUKURTI ŠEIMĄ.3 val. 58 min. (40 Eur)
MOTERIMS APIE VYRUS IR ŠEIMĄ. 4 val.30 min. (45 Eur)
OPTIMIZMO GALIA IR ESMĖ. 2 val.44 min. (30 Eur)
VYRAMS APIE VYRIŠKUMĄ IR ŠEIMĄ. 4 val.37 min.(45 Eur)
ŽODŽIŲ GALIA. 2 val. 32 min. (25 Eur)
VIDINIO DIALOGO VALDYMAS I DALIS. 3 val.44 min. (35 Eur)
VIDINIO DIALOGO VALDYMAS VIP DALIS. 2 val. 27 min. (25 Eur)
VYRŲ IR MOTERŲ BENDRAVIMO ABCplius. 3 val. 46 min.  (35 Eur)
KAIP ATRASTI SAVO PAŠAUKIMĄ:7 kryžminės ugnys. 2 val. 58 min. (30 Eur)
KAIP ATRASTI SAVO PAŠAUKIMĄ. Trumpoji versija. 1 val. 24 min. (15 Eur)
SAVĘS PAŽINIMAS. 49 min. (10 Eur)
3 SEMINARŲ RINKINYS: Optimizmo, Žodžių galios, Vidinio dialogo. Viso trukmė: 8 val.19 min. (80 Eur)
10 SEMINARŲ PAKETAS. Trukmė 32 val. (220 Eur)

http---www.pixteller.com-pdata-t-l-308550

Rekomenduojamas

Tomas Girdzijauskas: apkalbos – baisusis bendravimo virusas

Pamąstykite, o kas jeigu, mūsų tarpusavio apkalbos yra priežastis, dėl kurios Lietuva rafinuotai susinaikina pati save, išsivaikšto, yra nevieninga, bevalė, patiria daugybines problemas visose kitose gyvenimo srityse? O kas jeigu apkalbos yra psichologinė priklausomybė arba psichologinė narkomanija, kuri greitai griauna mūsų tarpusavio ryšius ir beveik nesugrąžinamai?
Žinau konkrečius atvejus, kuomet giminės tik pasakę vienas kitam vieną berods nekaltą sakinį ar net vieną žodį už akių, nutraukė santykius dešimtmečiams ir vargu ar jie susidraugaus kada nors.

Apkalbos – tai blogiau nei nemandagumas, tai blogiau nei pagarbos stoka. Tai visuomenės savižudybė. Stebint apkalbinėjimo reiškinį, akivaizdu, kad žmonės nesugeba nieko vertingo, išliekamo sukurti, neturi jokių svarbių gyvenimo sumanymų, o sugeba daryti tiek vieną saldų dalyką – griauti žmonių santykius, kuriuos prieš tai kažkam buvo taip nelengva sukurti. Tai kaip maži vaikai tam tikram etape, kai jie dar nieko nemoka kurti, o tik griauti. Primenu, kad apkalbos yra ne tik negatyvios (bet visų pirma – negatyvios), bet ir pozityvios. Tai bet koks kitų žmonių linksniavimas, teisimas, matavimas, gyvenimų narstymas be tų žmonių leidimo. Išimtys yra tik ypatingais retais atvejais. Pvz jei drįstumėm tuos žodžius pasakyti prie to žmogaus.

__

Pateikiame aktualų Tomo Girdzijausko interviu Valstiečių laikraščiui (2009 m.)

Mūsų pašnekovas – Tomas GIRDZIJAUSKAS, seminarų apie žmonių tarpusavio santykius vedėjas. Dažniausiai jam tenka kalbėti ne apie ką kita, o būtent apie apkalbas.

– Ar apkalbos – tokia svarbi tema, kad jų analizei reikia skirti net specialius seminarus?

– Galiu pasakyti, kad tai kone daugiausiai klausytojų sulaukiantys seminarai. Jau daugybę metų domiuosi žmonių bendravimo ypatumais. Mes bendraujame žodžiais, jie turi didžiausią galią. Žodžiai nėra oro virpesiai ar vien informacijos perdavimas, bet šimtus kartų daugiau – tai gyvybinės energijos perdavimas. Žmonės kalbėdami daro daug klaidų. Jos klasifikuojamos į keletą grupių, ir apkalbos, ko gero, sudaro pačią baisiausią klaidų kategoriją. 80 procentų žmonių pokalbių sudaro apkalbos. Deja, niekas to net neįtaria.

– Sakote, kad apkalbos – žmonių bendravimo anomalija, tačiau tai saldžiausia ir dažniausia pokalbių tema.

– Ir kartu – didžiausias nuodas žmonių santykiams. Apkalbos – bet koks (ir neigiamas, ir teigiamas) kalbėjimas apie kitus žmones arba jų grupes už akių be jų leidimo. Kad neliktų abejonių dėl apkalbų poveikio, eksperimento tvarka pabandykite pasiklausyti kaip kiti kalbasi apie jus – atrasite, kad net ir teigiama kalba už akių yra nemaloni. O neigiama – tiesiog žudanti.

Kodėl mes taip mėgstame apkalbėti? Gal šiuo klausimu esate atlikęs kokius nors tyrimus?

– Mes nesąmoningai jaučiame saldų malonumą teisti ir vertinti bei analizuoti kitą, nematydami savęs. Tai lengviausias būdas pabėgti nuo savo bėdų, kurių taip nesinori spręsti.

Siūlau įsiminti tam tikrus dėsnius. Pirmiausia, kalbantis negalima sakyti jokių piktų žodžių. Nesvarbu, kad tie žodžiai gali būti užslėpti, ištariami nesąmoningai – jie vis tiek bus stipriai įkrauti negatyvia energija. Apie žmogų be jo leidimo kalbėti net labai palankiai neverta, jis juk mūsų neįgaliojo to daryti. Padarykite eksperimentą ir suprasite, kad net ir tada, kai apie jus sako teigiamus dalykus, nepasako visos teisybės, nes jos paprasčiausiai nežino arba iškreipia. O daugelis galvoja, kad apkalbos tėra smulkmena.

Įsivaizduokite, susitinka dvi moteriškės, jos kur nors kartu važiuoja, prieina trečias žmogus ir pradeda kalbėti apie kokį nors politiką arba kitą žinomą žmogų. Visiems pasidaro linksma, įdomu, svarbu, kad yra pretekstas pokalbiui. Kalbėdami apie tą kitą žmogų jie gali jį pergirti arba niekinti, net šmeižti, ir daryti tai be atvangos.

Nejau niekada negalima kalbėtis apie kitus žmones, kai jų nėra šalia?

– Yra vienintelė išimtis, kada galima apie kitą žmogų kalbėti – kai įsivaizduojame, jog jis sėdi šalia ir viską girdi, o pokalbį galima įrašyti į diktofoną ir nunešti jam pasiklausyti, tačiau bet kuriuo atveju turi būti išlaikomas visiškas nešališkumas. Nesvarbu, ar tas žmogus jums atrodo niekšas, ar idealas, kalbėdami apie jį mes privalome gerbti jo asmenį. Jeigu jis yra mano priešas, aš su pagarba kalbu apie savo priešą.

Apkalbos yra skleidžiamos už akių, tačiau jų pasekmės yra baisesnės negu piktų žodžių, kurie išdrožiami į akis. Pagrindinis apkalbų dėsnis yra radioaktyvi energija – mes jos nematome, bet ji yra. Kaip per Černobylio avariją: žmonės radiacijos nematė, nesisaugojo, bet ji buvo. Piktžodžiavimas – tai tarsi užpuolimas peiliu, bet užpuoliką mes matome. Apkalbos – kur kas blogiau, prieš jas nėra kaip gintis, nežinome, kas jas skleidžia, negalime atsakyti argumentuodami. Mano nuomone, tai yra baisus bendravimo virusas, kuris sukelia siaubingas pasekmes. Vienas geriausių būdų sunaikinti komandą, sugriauti firmą – paleisti apkalbas.

Na, bet jeigu apie bendrus pažįstamus pasikalba sutuoktiniai? Gal to negalėtume pavadinti apkalbomis?

Vyrai ir moterys kalbasi tik apie tris dalykus. Pirma: namai, maistas, sveikata, vaikai. Šiomis temomis reikia aktyviai kalbėtis ir tartis. Antra temų grupė yra pasaulio dėsniai: religija ir politika, o trečia – kiti žmonės. Todėl drįstu tvirtinti, kad kalbėti apie kitus žmones – draudžiama, nes tai yra pati pavojingiausia veikla, dažnai tampanti visų konfliktų priežastimi. Kai vyras ir žmona tai supranta, apie pažįstamus ir gimines pradeda kalbėti neutraliai.

ai

Rekomenduojamas

Ar valstybė gali nupirkti tėvų norą gimdyti?

Tomas Girdzijauskas:

Septintame dešimtmetyje daryti tyrimai parodė, kad planetoje Žemė galėtų gyventi nuo 1.3 iki 60 kvadrilijonų žmonių. Tiesa, kvadrilijonu gali būti du labai skirtingi, bet vis vien labai dideli skaičiai. Ir galėtų, jei teisingai paskirstytų resursus arba kitaip sakant – būtų geri žmonių santykiai.
Taigi apie santykius. Demografijos specialistai teigia, kad bandymas tiesiogiai pirkti tėvų norą gimdyti vaikus yra neveiksmingas sumanymas. Kodėl? Todėl, kad žmogaus atsiradimas pastatytas ant ypatingos ir itin stiprios (gal net pačios stipriausios) kūrybinės-kreatyvinės gamtos jėgos, kuri susieta su gana sudėtinga motyvacija. Šios jėgos dėka atsiranda naujas žmogus, naujas kūnas ir nauja sąmonė, faktiškai – naujas atskiras pasaulis.
Tuo tarpu, žiūrint išoriškai iš demografijos mokslo pozicijų, visas šis reikalas matosi kaip demografijos-ekonomikos paradoksas: augant BVP per capita – nuo tam tikro momento krenta gimstamumas, augant “išsilavinimui” – krenta gimstamumas. Kodėl taip yra?
Na su augančiu “išsilavinimu” gal aiškiau: daugėjant žinių – auga žmogaus egoizmas ir arba tingumas. Ir čia dar nelygu koks tas žinojimas – kokia jo kokybė, koncentracija, vertybinė pusė. Pačios teorinės žinios automatiškai neįgalina žmogaus, o stiprina norus, poreikius, tik vienos smegenų pusės darbą. Todėl tai, ką vadiname įšsilavinimu dar reikia aiškiai apsibrėžti.

Tačiau, kodėl taip yra su ekonomika? (Turėkite omeny, kad demografijos-ekonomikos paradoksas turi ir įdomią kritiką (Recent scientific criticism) http://www.worldlibrary.org/ar…/demographic-economic_paradox).

Mano manymu, taip yra todėl, kad finansinė energija nėra sąmoninga ir pati automatiškai neturi arba nenurodo tikslo kaip ją panaudoti. Palyginkime ją su automobilio kuru. Norint nuvažiuoti kur nors, reikia įpilti tam tikrą kuro kiekį: įpilsi per mažai – toli nevažiuosi, pilsi per daug – gali baigtis gaisru, skendimu, variklio užsikimšimu arba pinigų iššvaistymu. Ir kuras ir finansinė energija turi būti valdoma, dozuojama, porcijuojama. Jei šeimose per mažai pinigų – vaikai negimsta, jei pinigų per daug – vaikai negimsta. Jei valstybė moka už vaikus – tai tėvų nepadaro labiau sąmoningais arba kokybiškais ir kyla naujos problemos, pvz. pradeda didėti socialiai pasyvių žmonių masė.

Tačiau, koks yra teisingas demografijos skatinimo būdas? Kaip išsireiškė įvairūs šią temą nagrinėjantys autoriai, teisingas demografijos sprendimas yra sudėtingas kompleksas, kuris jei kalbėti paprastais žodžiais priklauso nuo visuminio-holistinio ir praktinio-realaus-veiksnaus ir sąmoningumo (kaip galutinio gebėjimo), bet ne nuo formalaus išsilavinimo. Šį gebėjimą sukurti daug sunkiau, nei duoti pingus, nei papirkinėti. Tokius gebėjimus suteikia ilgametės gerosios praktikos, bet ne trumpalaikiai greiti receptai.

Apie kvadrilijonus paminėta čia http://moluch.ru/archive/93/20536
Dar viena svarbi susijusi nuorodahttps://en.wikipedia.org/wiki/Demographic_transition

Tomas Girdzijauskas apie Lietuvos demografinę būklę:

Rekomenduojamas

Receptas Lietuvos demografinei krizei

Klausimas: Jūs teigiate, kad receptas kaip Lietuvą ištraukti iš krizės, kaip sustabdyti lietuvių susinaikinimą, masinę emigraciją, vaikų negimstamumą bei demografinę katastrofą jau yra atrastas ir aiškus. Ar tikrai, ir ką reikia daryti?

Tomas Girdzijauskas:

Taip, receptas iš esmės aiškus. Manau, kad jau toliau nebėra reikalo tyrinėti recepto -sprendimo klausimą, o tereikia tik praktiškai veikti. Klausimas tik kas pirmieji imsis tai įgyvendinti.

Išnagrinėjus tūkstančius lietuvių siūlymų, tų minčių pagrindu laipsniškai visas suvokimas subrendo ir dėmesys susikoncentravo į tai, ką didžiausių krizių metu istoriškai darė kitos tautos ir valstybės.

Tautos darė įvairius sprendimus, tačiau šie sprendimai, jei gerai įsižiūrėti  turi bendrą vardiklį.

Kaip tai beskambėtų keistai ar neįprastai ausiai, tačiau nagrinėjant japonų, britų, skandinavų ir daug kitų atvejų – sprendimas yra KONKRETUS (sic)!:

naujų teisingų, kokybiškų žmonių (t.y. lietuvių) kūrimas tiesioginiu, masiniu, konvejeriniu būdu.

Kaip tai įgyvendinti – čia jau kūrybinis reikalas. Atskiros tautos tai darydavo taip kaip sugebėdavo, tačiau bendra taisyklė:

būtina, kad žmonės labai efektyviai tobulėtų patys ir daugintųsi, t.y. tobulintų kitus masiniu būdu arba kaip savo vaikus, arba kaip mokinius.

Britai įkūrė elitines mokyklas ir atkūrinėjo nacionalinį elitą.

Japonai įvedė kokybės vadybą nacionaliniu mastu.

Rusai siūlo daryti naują istorinį projektą ir kurti naujos tapatybės žmogų (eurazijietį).

Skandinavai darė masinę bendravimo ir bendradarbiavimo atgaivinimo kampaniją

ir t.t.

Principas toks: aš turiu pradėti nuo savęs. Pirmiausia tobulėti pats ir tobulinti kitus: vaikus, mokinius, kolegas.

Mano manymu, lietuviams vertėtų naudoti visus šiuos geriausius sprendimus kartu, tačiau pradėti nuo elito (gerąja prasme elito) atkūrimo steigiant mokyklas tokias kaip Eton College visose lietuvių diasporose pasaulyje.

Tomas Girdzijauskas apie Lietuvos demografinę krizę:

Rekomenduojamas

PINIGŲ DĖSNIAI: ką turi žinoti kiekvienas

Pinigai turi savo dėsnius nepriklausomus nuo tautų, laikmečių ar socialinių kastų.
Jie vienodai galioja ir turtingiems ir beturčiams. Vieni žmonės į juos įsiklauso, kiti – ne.

Štai kai kurie dėsniai:

 • Išmintingi ir kartu turtingi žmonės tikruoju turtu laiko ne patį materialų turtą, pinigus, auksą, daiktus, o gebėjimus, talentus, galias ir priemones žmogaus viduje, kurios leidžia įgyti visa kita. Todėl tikrai praturtėjusiais, tikrai turtingais laikomi ne tie, kurie laimėjo loterijoje, paveldėjo palikimą, staiga pateko į finansinę bangą ar rado gerai apmokamą darbą, bet tie, kurie atrado savy tuos įrankius, priemones, kas leidžia visa kita pasiekti. Tie, kurie pinigus uždirbo savo pastangomis, savo darbu (self made) ir po viso to turi vidinę pusiausvyrą, nervinę ramybę. Kai išorinis praturtėjimas pastatomas prieš ar virš vidinio praturtejimo – prasideda tikrasis skurdas ir materialiame ir vidiniame pasauliuose.
 • Būk darbštus kaip skruzdėlė, kuriai niekas nevadovauja ir nenurodinėja – ir turėsi viską ko širdis geidžia. O tinginio dienos trumpos, jį greitai pasiekia vargas ir nepriteklius. Saliamono patarlės
 • Pagal Indų Vedas norėdamas turėti sočiai pinigų žmogus turi daryti tik vieną esminį dalyką – mylėti savo darbą.  Jei žmogus stokoja pinigų, reiškia to priežastis yra tik jo charakterio trūkumai. Tiesiai šviesiai sakant tai yra tiesiog tinginystė, darbštumo stoka. Jei tinginiausi – tave greitai pasieks negandos ir vargas. Todėl, “tinginy, mokinkis iš skruzdėlės darbštumo” (Saliamono pat.).
 • Pinigai yra reikalingi didžiajai daliai žmonijos. Vieni juos sudievina, kiti tampa pinigų vergais, kiti bijo pinigų, arba juos demonizuoja. Tačiau net ir demonizuojantys jais naudojasi, negali be jų gyventi. Pinigai patys savaime nėra nei geri nei blogi – tai instrumentas, kurį reikia mokėti naudoti teisingu būdu pagal paskirtį.
 • Pinigų stoka yra nelaimė nusverianti visas žmogiškas nelaimes, Nilton Bonder. Ir pinigų neturėjimas ir pinigų perteklius yra nelaimė. Visiškas nepriteklius yra nelaimių nelaimė, paralyžiuojanti gyvybę, stabdanti viską žmogaus gyvenime. Ir atvirkščiai – jei nepasiruošęs žmogus gauna daugiau pinigų nei sugeba valdyti – prasideda serijos nelaimių, baigiasi psichiniais sutrikimais, didelėmis problemomis. Todėl geriausia laikytis tam tikro laimės skaičiaus – tokį paskaičiavimą padarė MIT mokslininkai. Kitaip sakant – uždirbti nei daugiau, nei mažiau negu reikia. Gaudamas tokią sumą žmogus jaučiasi sotus, patenkintas ir laimingas.

 • Turtingu žmogumi laikomas ne tas kuris staiga įgijo neįprastai didelę sumą pinigų, bet tas, kuris sugeba išlaikyti pusiausvyra tarp pajamų ir išlaidų, yra ramus ir viskuo gyvenime patenkintas, kuris moka kontroliuoti bet kokius – ir labai mažus ir labai didelius pinigus vienodai ramiai ir gerai. Kai žmogus išmoksta laikyti pusiausvyrą su mažais pinigais ir jei jam reikia – tada ir tik tada turtą gali auginti kiek tik nori, kiek jam reikia. Tačiau jei žmogus praturtėja neteisingu arba pergreitu būdu, ne iš savo pastangų (self made) ir eigoje neišmoksta pinigų kontroliuoti – baigiasi liūdnai. Yra nemažai žmonių, kurie nori pasirodyti reikšmingais, turtingais ir galingais, tačiau vėliau paaiškėja, kad už jų prabangos, brangių būstų ir automobilių fasado slėpėsi neproporcingai didelės skolos, didelis sveikatos pereikvojimas, socialinių santykių sugadinimas,  nervinės įtampos, nemiga, konfliktai šeimoje. Dar daugiau – tai reiškia, kad jie laikinai iškilo ne savo pastangomis. Anksčiau ar vėliau tai baigiasi kritimu. Beje, tokio kritimo nereikia laikyti galutiniu – galima išmokti pamokas ir vėl iškilti. Kritimus patiria ne tik asmenys, bet ir ištisos civilizacijos. 
 • Turtingas žmogus yra tik tas, kuris turi sočiai pinigų (tai subjektyvus, reliatyvus skaičius) ir ramius nervus (ramią sąžinę) vienu metu. Kitaip sakant – turtingas žmogus tas, kuris yra pusiausvyroje tarp dvasios ir materijos. Nukrypimas į vieną ar kitą pusę yra vargas.
 • Visai neblogus pinigus uždirbti sugeba didžioji dauguma žmonijos, tačiau pinigus sukontroliuoti, teisingai nukreipti ir teisingai panaudoti – labai maža dalis.

  Imti moka visi, o duoti – nedaug kas.

 • Darbštumas lemia gebėjimą praturtėti, o pinigų sukontroliavimas lemia gebėjimą būti turtingu ilgąjame laikotarpyje.
 • Yra dvi didžiausios finansinio turto valdymo klaidos: gobšumas ir baimė prarasti pinigus. Šios dvi savybės išryškėja darant operacijas su pačiais didžiausiais pinigais finansinėse biržose, kai dalyvauja labai daug žaidėjų.
 • Norėdamas turėti pakankamai pinigų žmogus turi pažinti savo geriausius gebėjimus ir užsiimti būtent ta veikla, kuri iš vienos pusės jam sekasi geriausiai, iš kitos pusės – duoda daugiausiai naudos klientams.

 • Dideli pinigai yra didelis iššūkis net dvasingam ir išmintingam žmogui. Todėl su labai dideliais pinigais gali sėkmingai tvarkytis tik ypač išmintinga ir stipri asmenybė.
 • Vieną kitą didelę sumą trumpam laikui žmogus gali ir pavogti, tačiau nuo to jis bus tik nelaimingesnis. Tačiau pačiais turtingiausiais žmonėmis tampama tik sąžiningu darbu ir protu. (Warren Buffett pavyzdys)
 • Pinigų stokojantys žmonės paprastai daro esminę finansinę klaidą – žmogus dirba dėl pinigų, t.y. kad darbo pabaigoje gautų atlyginimą. Šiuo atveju žmonės vergauja pinigams, pinigai valdo žmones. Turtingų sėkmingų žmonių atveju žmonėms dirba pinigai, jie priverčia pinigus dirbti vertės naudos kūrimui. Kitaip sakant žmonės valdo pinigus. Turtingi sėkmingi žmonės dirba tik todėl, kad tą darbą laiko savo paskirtimi, misija, negali jo nedaryti, nes tai jiems yra pats maloniausias užsiėmimas, kurį jie darytų net negaudami atlyginimo ar net primokėdami. Tai malonumas, kurį jie nori teikti ne tik sau, bet ir kitiems. Pirmas atvejis yra vergavimas pinigams. Antras atvejis – pinigai tarnauja žmogui.
 • Sena antikinė vertikali gamtos jėgų schema teigia, kad  pinigai yra socialinė (visuomeninė) energija. Norint būti turtingu būtina perprasti visuomenę (vienu ar kitu būdu ), t.y. gerai suvokti visuomenės (arba bent dalies jos, t.y. rinkos nišos) norus, poreikius. Nori grožėtis iš arti gulbėmis – duok joms tai, ką jos mėgsta. Nori prisivilioti klientus – išsiaiškink ir duok tai ko jie iš tikro nori.
 • Plačiau jau lapkričio 17 d. seminare Panevėžyje “Svarbiausi pinigų dėsniai“:

___________________

10-seminaru-rinkinys

Rekomenduojamas

26 įdomūs faktai apie Suomijos švietimo sistemą

Nuo tada, kai  prieš 40 metų įgyvendino milžinišką edukacinę reformą, Suomijos mokyklų sistema laikoma švietimo sistemų lydere ne tik Europoje, bet ir pasaulyje.

Tad kyla klausimas, kaip jiems tai pavyksta?

Tai tampa paprasta, kai eini prieš vertinimu pažymiais grįstą, centralizuotą modelį, kurį plačiai naudoja vakarų pasaulis.

Jūsų dėmesiui, businessinsider.com pateikia 26 įdomius faktus apie netradicinę Suomijos švietimo sistemą:

 1. Suomių vaikai nepradeda eiti į mokyklą, kol jiems nesueina 7-eri metai.
 2. Lyginant su kitomis sistemomis, jie retai kada laiko egzaminus ar daro namų darbus (iki kol nepasiekia paauglystės).
 3. Vaikai iš viso nėra vertinami per jų pirmuosius 6 mokslo metus.
 4. Suomijoje yra tik vienas privalomas standartizuotas testas, kuris laikomas kai vaikams sueina 16 metų.
 5. Visi vaikai, nepriklausomai jų gebėjimų, mokomi toje pačioje klasėje.
 6. Suomija  kiekvienam mokiniui išleidžia 30 procentų mažiau nei pavyzdžiui JAV.
 7. Per pirmuosius devynerius mokslo  metus 30 proc. mokinių suteikiama papildoma pagalba.
 8. 66 procentai mokinių stoja į aukštąsias mokyklas (aukščiausias procentas Europoje).
 9. Skirtumas tarp silpniausių ir stipriausių mokinių yra mažiausias pasaulyje.
 10. Tiksliųjų mokslų klasės yra sudaromos iš ne daugiau kaip 16 mokinių, kad kiekviena klasė galėtų atlikti praktinius eksperimentus.
 11. 93 proc. suomių baigia vidurinę mokyklą (17,5 proc. daugiau nei JAV)
 12. 43 proc. vidurinės mokyklos absolventų stoja į profesines mokyklas.
 13. Pradinių klasių mokiniai gauna 75 minutes poilsio pertraukų per dieną (pvz. JAV 27 min.)
 14. Mokytojai klasėje praleidžia tik 4 valandas per dieną, ir 2 valandas per savaitę skiria “profesiniam tobulinimuisi“.
 15. Suomija turi tiek pat mokytojų kiek Niujorko miestas, bet daug mažiau mokinių (600 000 Suomijoje, 1,100 000 Niujorke)
 16. Suomijoje mokamų studijų vietų nėra. Mokslas yra 100 proc. finansuojamas valstybės.
 17. Suomijoje visi mokytojai yra su magistro laipsniu (magistro studijos pilnai apmokamos valstybės).
 18. Nacionalinė mokymo programa yra tik gairės.
 19. Suomijos švietimo sistemoje mokytojai renkami iš  10% geriausių baigusiųjų aukštąsias mokyklas
 20. 2010-aisiais 6600 pareiškėjų varžėsi dėl 660 mokytojo darbo vietų pradinėse mokyklose.
 21. Vidutinė suomio mokytojo alga 2008 m. buvo 29 000 JAV dolerių.
 22. Mokytojai su 15 metų mokytojo patirtimi padaro 102 proc.to, ką padaro kitų aukštųjų mokyklų absolventai.
 23. Nėra piniginių premijų mokytojams už kokius nors nuopelnus .
 24. Mokytojo statusas Suomijoje prilygsta gydytojo ir teisininko statusui.
 25. Pagal tarptautinę standartizuotą matavimo sistemą (2001 m.), Suomijos vaikai visada pasižymi aukščiausiais mokslo, skaitymo ir matematikos įvertinimais.
 26. Demografinė ir kultūrinė sudėtis šiems pasiekimams įtakos neturi. Norvegija yra artima Suomijai demografine sudėtimi ir kultūra, tačiau Norvegija laikosi tų pačių švietimo standartų kaip JAV. Tad ir turi panašius rodiklius kaip JAV.

Vertė Loreta Girdzijauskienė

___

Taip pat rekomenduojame:

Skaityti: Apie švietimo sistemą (straipsnis ir LRT Kultmisijų laida) https://girdzijauskas.com/2016/12/11/t-girdzijauskas-lrt-kulturos-kultmisiju-laidoje-nuoroda-ir-komentaras/

arba

Jei būčiau Lietuvos švietimo ministras


Konsultacijoms rašykite PM https://www.messenger.com/t/504096020 arba Tomas@Girdzijauskas.com 
linkedin.com/in/tomasgirdzijauskas 
t.me/tomasyono Telegram
Rekomenduojamas

Tomas Girdzijauskas Žinių radijuje (pilnas įrašas)

Kas nespėjo šiandien išgirsti Tomą per Žinių radiją, gali tai padaryti (taip pat atsisiųsti) dabar! 

Labai įdomus pokalbis, kurį vedė Neringa Prasauskienė:

Patiko? Pasidalink su kitais!

Rekomenduojamas

3 gyvenimo “stulpai“, kurie turi rūpėti kiekvienam

Didžiausios krizės žmonių gyvenime yra trys:

 1. Bendravimo tarp žmonių (privataus: vyrų ir moterų santykių, šeimos; viešojo: organizacijos, įmonės, verslo)
 2. Sveikatos
 3. Pinigų (darbo, verslo, profesijos, misijos)

Bendravimo metu perduodami slapti motyvai, kurie slypi už žodžių.

Daugiausia (80-90%) klaidų daroma sakant žodžius: ne tuos, ne laiku, ne vietoje ir pan. Dėl šių klaidų žmonės įsivelia į emocinius ir psichinius karus, palaipsniui netenka gyvybinės energijos, galų gale pradeda sirgti.

Sušlubavus sveikatai, netrukus prasideda finansinės problemos. Ir užsisuka „užburtas“ ratas, iš kurio – dažnas nežino išėjimo. Ir tik amžinai mus veikiančių gyvenimo dėsnių žinojimas suteikia galios pamatyti save šitam “voverės rate“ iš šono ir išbristi iš visų bėdų. Pašalinus priežastį, dingsta nepageidaujama pasekmė.

Jei žmogus nori tapti sėkmingu, jis turi nuolat lygiagrečiai tobulėti tiek profesinėje, tiek asmenybės augimo srityje. Įtakingiausi pasaulio verslo guru ir milijardieriai pabrėžia, kad sugebėjimas nuolat reikalauti iš savęs ir nepaliaujamai tobulėti yra pagrindinė ir lyderio, ir asmens sėkmės sąlyga.

Žmogus gyvenime lipa aukštyn savo norų laiptais, t.y. motyvuojamas nuosavų troškimų. Vienu metu galima įgyvendinti tik vieną stiprų norą! Nesėkmingi žmonės dirba tam, kad uždirbtų pinigų (tarnauja pinigams), sėkmingiems žmonėms atvirkščiai – tarnauja pinigai.

 


Konsultacijoms rašykite PM https://www.messenger.com/t/504096020 arba Tomas@Girdzijauskas.com 
linkedin.com/in/tomasgirdzijauskas 
t.me/tomasyono Telegram

Rekomenduojamas

Kokios yra lietuvių emigravimo priežastys?

Pataisyta versija 20160716

Mano apibendrinta nusistovėjusi, daug sudėtingų faktorių apimanti versija (kurią galima paaiškinti vaikams ir seneliams) tokia.

 

Paimkim supaprastintai vietoj tautos gentį  klajoklių iš, tarkim, 1000 žmonių. Gentį, kuri atsikrausto į kokią nors vietą/teritoriją keliems metams ir po to kraustosi toliau.

Beje, kraustosi ne tik gentys, bet ir ištisos didelės tautos. Tik mes ne visada tą pastebime dėl trumpo mūsų gyvenimo. Reiktų kad žmogus gyventų žymiai ilgiau – kelis šimtus metų, kad pastebėtų tokiu kraustymusis.

 
Kokia yra persikraustymo logika? Moterys yra sėslios, o vyrai ne. Moterims BŪTINAI reikia komforto, namų ir saugumo normaliam gyvenimui, šeimai, vaikų gimdymui ir auginimui. Genties sprendimus nusėsti arba keltis galų gale statistiškai lemia jaunų vaisingų, produktyvių, fertilių, gimdančių vaikus moterų poreikiai. SUBTILŪS POREIKIAI!!!
 
Vaikai ir jaunos moterys yra subtilios būtybės! Vyrai yra grubios būtybės.

Jei šie subtilūs moterų poreikiai pažeidžiami – moterų kantrybė baigiasi ir jos pradeda kraustytis.

Turiu daugybę pavydžių aplinkui, kaip būtent moterys, o ne vyrai lėmė emigravimo sprendimus. Bet tą patį sako ir mokslininkai demografai.

Kokie tie moterų subtilieji ir apskritai bendrieji šeimos poreikiai? Čia tik sąrašo pradžia:

 • Vaikai turi būti tiesiogiai vadinami, laikomi šalies ateitimi. Lietuvos atveju valstybės vizija turi būti fokusuojama į vaikų temą. Nykstančioje tautoje vaikai privalo būti šventas reikalas.
 • Visi top level valstybės vadovai privalo rodyti aiškų sėkmingos, sveikos šeimos pavyzdį. Taip daro JAV aukščiausio lygio vadovai ir JK bei kitų šalių monarchai. Vadovų pavyzdys programuoja masės žmonių pasąmonę.
 • Teritorija turi būti geopolitiškai/militariškai saugi. Šalyje turi būti pilna viešoji tvarka ir saugu gyventi. Pasaulyje yra tokių šalių ir miestų, kur tėvai nebijo, jei tamsiu paros metu vaikai grįžta iš giminių, nes ten išvis nebūna nusikalstamumo.
 • Jaunos šeimos turi gauti labai rimtą bazinį palaikymą-aprūpinimą iš valstybės arba/ir bendruomenės. Jaunos šeimos ne tik neturi mokėti mokesčių, o atvirkščiai – valstybė (visuomenė) turi mokėti tėvams už tai, kad  jie augina ir auklėja naujus piliečius – būsimus produktyvius mokesčių mokėtojus.
 • Įvairiausia pagalba, patarimai ir konsultacijos šeimoms turi būti prieinamos vienu mygtuko paspaudimu.
 • Daugiavaikių šeimų tėvai turi būti laikomi šventais žmonėmis ir rodomi visiems kaip sektinas pavyzdys (role model). Valstybės vadovai turi asmeniškai svečiuotis didžiausiose daugiavaikėse šeimose, rūpintis jomis asmeniškai ir viešai dėkoti tėvams už jų pasiaukojimą.
 • Tėvai turi gauti tiek balsavimo biuletenių (balso kvotų) kiek turi vaikų.
 • Visuomenės nuomonė turi būti formuojama, kad vaikai yra lobis ir gyvenimo, gamtos dovana.
 • Vaikų namai turi nueiti į praeitį kaip gėdinga visuomenės atgyvena. Našlaičiai turi būti išdalinami į namų ūkius kaip didelis turtas.
 • Turi būti pabrėžiama, kad vaiko auginimas yra tūkstančius  kartų arba neprilygstamai vertingesnis, nei gyvūnų auginimas namuose.
 • Šalies vyrai turi komandiškai-kolektyviai rūpintis savo žmonų ir vaikų saugumu ir gerbūviu.
 • Mokyklose turi būti teigiama atmosfera.
 • Viešasis transportas ir šaligatviai turi būti lengvai pravažiuojami vaikų vežimėliais
 • Šeimos su mažais vaikais visur turi gauti priority/prioritetą.
 • ir dar ir dar ir dar
Jeigu avys išėda žolę pievoje, jos turi eiti į naują šviežią pievą, kad išgyventų. Jei lieka vietoje be resursų – avys negali pilnavertiškai gyventi ir pradeda nykti.
Lygiai tas pat su žmonėmis.
Lietuvoje nėra pakankamų resursų ir SUBTILIOS infrastruktūros MASINIAM vaikų gimdymui ir auginimui. Taip, Lietuvoje galima gerai gyventi, galima gyventi, galima išgyventi. SUAUGUSIEMS IR VIENIŠIEMS žmonėms. Bet ne vaikams, ne šeimoms su vaikais.
 
Statistika rodo, kad Lietuvoje įmanoma gimdyti ir auginti tik 1 vaiką. Tačiau jaunos normalios moters (šeimos) instinktas ir tikslas nėra tik vieno vaiko auginimas. Tai aiškiai matosi emigrantų į JK (ir gabūt kitas šalis) šeimose – čia moterys atsipalaiduoja ir pradeda gimdyti bei auginti 2-3 kartus daugiau vaikų nei Lietuvoje.
 
Kitaip sakant, negana, kad šalyje gali gyventi ar išgyventi žmonės. Suaugę žmonės. Šalis privalo pirmiausia būti skirta vaikams ir skirta visomis prasmėmis – nuo elementariausios iki subtiliausios infrastruktūros. Nuo viršaus iki apčios. Nuo oro uostų iki vaikų darželių. Nuo viešosios erdvės (atmosferos) kokybės šalyje iki tvarkos tualetuose.
 
Šalis privalo galvoti apie ateitį ir vizijos prasme ir vaikų prasme.
Vaikai = šalies ateitis.
Šalies ateitis = vaikai.
 
Valdymo ir marketingo asai sako, kad labai aukštame lygyje super rimta veikla persiverčia į suaugusių žmonių žaidimus, paklūsta žaidybiniams dinaminiams modeliams. Kariniai, meilės, politiniai-diplomatiniai, marketingo ir apskritai gyvenimo žaidimai yra visa gyvenimo esmė. Čia atsiranda netikėtas, bet labai stiprus sąryšis su vaikais. Iš tikro asmeninis, visuomeninis bei valstybinis gyvenimas privalo būti taip organizuojamas, kad pribręstų ir pasiektų paradoksą arba transformaciją –  vaikų žaidimo lygį. Tada jis tampa tinkamu ir kokybišku. Jei gyvenimas skirtas tik rūsčių veidų gamybai – tokia visuomenė greitai baigiasi.
Rekomenduojamas

T.Girdzijauskas: Berniukų ugdymas yra didžioji problema

Kalbėdamas apie vyro ir moters vaidmenį tarpusavio santykiuose, lektorius teologas pabrėžia dar vieną svarbų dalyką – vaikų ugdymą. Pasak jo, būtina atkreipti dėmesį į skirtingą tiek mergaičių, tiek berniukų psichologiją, prigimtį.
Pašnekovas įsitikinęs, kad berniukų ugdymas Lietuvoje yra didelė problema, kurią išsprendus, sumažėtų ir vyrų savižudybių skaičius. Anot jo, vienas iš svarbiausių galimų problemos sprendimų – atgaivinti atskiras vienalytes gimnazijas visų pirma berniukams, o po to – ir mergaitėms.
– Jūs esate lektorius, padedantis suprasti, ko reikia JAM ir ko reikia JAI. Kodėl išskiriate vyrus ir moteris. Juk XXI amžiuje įprasta kalbėti apie lygybę…

– Pirmiau reikia žengti žingsnį atgal ir atsakyti į šiuos klausimus:

• Kodėl vyrai visame pasaulyje yra vidutiniškai 7% aukštesni už moteris?
• Kodėl šaliai tampant turtingesne, darbo rinka realiai tampa labiau, o ne mažiau atskirta pagal lytis?
• Kodėl moterys turi daugiau kolbelių (spalvos receptorių) akies dugne nei vyrai? • Kodėl vyrai gyvena trumpiau nei moterys?
• Kodėl moterų pasaulyje daugiau nei vyrų?
Tai tik pradžia. Tokių klausimų yra daug.
– Vis tik apie lygybę nori kalbėti moterys, daugelį metų kentusios diskriminaciją, prievartą, neteisingas darbo sąlygas ir daugybė kitų dalykų, kurie kildavo iš vyrų pusės… Kaip tą nuoskaudą ištrinti, pakeisti, susitaikyti?
– Jei realiai moterys būtų engtos visą žmonijos istoriją, žmonija seniai būtų išnykusi. Iš tikrųjų, tai atskiros ideologinės-politinės formacijos vidinė problema. Skandinavijoje buvo „perlenkimai“ iš vyrų pusės ir būtent ten, kaip kompensuojanti reakcija, kilo feminizmo pradžia. Tačiau naujo kraštutinimumo pasekmės – 90 procentų skyrybų (per visą gyvenimą) skaičius. Krikščionybėje atskirais laikotarpiais buvo keistas požiūris į moterį, intymumą ir kūną apskritai. To pasekmės – stipriai krentanti demografija (būtent Krikščionybėje). Jei nekalbant apie kraštutinumus, kitos abraomitinės religijos neturi tokių problemų. Jose gimsta apie 4 kartus daugiau vaikų.
Vyrų ir moterų santykiai yra gerokai sudėtingesnis reiškinys nei atrodo iš šalies ir juos paprastai ar tiesmukai aiškinti yra neįmanoma. Juose labai daug asimetriškų dalykų. Gilinantis tampa akivaizdu, kad TAIP vyrai su moterimis elgiasi grubiai fizine prasme, tačiau moterys turi analogiškai didelę persvarą emocinėje srityje ir ten vyrai yra beginkliai, bejėgiai. Moterys stipriai smurtauja prieš vyrus emociškai-psichologiškai ir dažniausiai to net nejaučia, neįtaria, nesupranta ir neigia. Todėl viską susumavus, yra lygu lygu ir nėra čia jokios dramos, tragedijos, kalbant globaliai. Tai natūrali jų tarpusavio savireguliacija. Aišku, geriau konfliktus spręsti taikiais būdais. Būtent tam, kad šeimos nedarytų grubių, kvailų klaidų ir išvengtų visų smurto rūšių bei šeimų žlugimo, yra skirti vyrų ir moterų santykių mokymai.
Dėl moterų darbo sąlygų – atskira tema. Moterys buvo išvarytos į darbus tik industrinėje epochoje. Iki tol jų profesija buvo rūpinimasis vyru, vaikų gimdymas ir auginimas, namų jaukumas (dauguma mano konsultuojamų moterų tik ir svajoja apie tokį „darbą”). Į ką tai apsivertė ir kokios bus istorinės pasekmės – pamatysime ateityje, tačiau jau dabar aišku, kad moterų darbas visuomenėms ir šeimoms kainuoja labai brangiomis socialinėmis problemomis. Garsiausi demografai moterų darbą įtraukia į vieną iš 5 svarbiausių priežasčių vedančių į demografinį žlugimą Vakarų civilizacijoje („Youtube“ peržiūrėkite dokumentinį filmą „Demographis winter” ties 16min:11sek.).
Kitaip sakant, ne apie diskriminuojančias sąlygas darbe reikia kalbėti, o apie tai, kad moterų išėjimas iš šeimos į darbus už šeimos ribų yra naujos rūšies šiuolaikinė moterų vergovė. Juk didžioji dalis moterų dirba fizinį darbą. Tai tas pat, kas šiuolaikiniam vyrui stipriai padidintum krūvį. Juk ir sporte skiriasi fiziniai normatyvai, nes skiriasi vyro ir moters fiziologija. O jei dar pridėti tai, kad po darbo moterys eina į „antrą pamainą” – rūpintis namais?
– Kaip tą nuoskaudą, priešpriešą pakeisti?
– Reikia viską grąžinti atgal į savo vietas ir vadinti savo vardais. Nuoskaudas dažniausiai jaučia moterys, nerealizavusios savęs šeimoje. Didžiausia gyvenimo prasmė ir viską užpildantis džiaugsmo šaltinis moteriai yra vyras,vaikai ir jaukūs namai – tai jos tobula stichija ir dominija. Reikia įsiklausyti į save, grįžti į tikrąjį moteriškumą ir viskas susitvarkys savaime. Tikro moteriškumo atstatymui yra skirti puikios žinios, patarimai moterims jų asmenybių ugdymui ir savivertės atstatymui. Juose yra viskas, ko labiausiai moterims reikia. Į tai įeina daugybė dalykų, tame tarpe ir sąmonės valymas nuo jausmų ir minčių balasto. Moterų emocijų valdymas yra didžiausia moterų problema joms pačioms ir santykiuose su vyrais taip pat. Ir nėra geresnio vaisto moters jausmams valdyti kaip vyro buvimas šalia. Moterys amžių amžiais visoje žmonijos istorijoje turėjo tuos pačius vaidmenis šeimoje ir visuomenėje ir būtų labai keista manyti, kad šios amžinos rolės nuo pat žmonijos atsiradimo pradžios buvo nenatūralios. Stebint daugelį tautų per šimtmečius darosi akivaizdu, kad moters rolė visada buvo ta pati. Amžinų moters funkcijų šeimoje ir namuose vykdymas yra daugumos moterų svajonės išpildymas ir laimė uždengianti bet kokias nuoskaudas.
– Kaip manote, ar augindami mergaites ir berniukus turėtumėm kitaip juos auklėti?
– Geriausia būtų, jei berniukais nuo paauglystės pradžios rūpintųsi vyrai, o mergaitės liktų moterų žinioje. Seniau Lietuvoje tai spręsdavosi automatiškai. Buvo vyrų darbai ir moterų darbai. Kai tik vaikai paaugdavo, berniukus vyrai pasiimdavo su savimi vyriškiems darbams, o mergaitės likdavo su moterimis padėdamos joms. Paklauskite vienišų, išsiskyrusių mamų, kaip joms sekasi tvarkytis su berniukų drausme, jei bendravimas su tėvu yra nutrūkęs. Ypač, kai yra daugiau berniukų ir nė vienos mergaitės. Anksčiau ar vėliau paaiškės, kad berniukus pilnavertiškai auklėti be tėvo neįmanoma.
– Teko girdėti komentarą apie jūsų siūlymą įkurti mokymo įstaigą tik berniukams. Kodėl?
– Berniukai yra aktyvusis pradas. Mergaitės yra atraktyvusis pradas. Kai klasėje greta sėdi mergaitės – visi berniukai puikiai žino, kas jiems galvoje visų pirma. Nejaugi manote, kad žavingų mergaičių buvimas greta kelis kartus gerina berniukų mokymąsi ir drausmę? Iš tikrųjų moteriška aplinka nėra vieta rimtų berniukų rimtam mokymuisi. Jie nėra robotai, galintys abejingai spoksoti į jaunas žavingas bendramoksles. „Youtube“ yra geras video „Why Men and Women Cant be friends” (iš angl.kalbos – „Kodėl vyrai ir moterys negali būti draugais”).
Ten yra klausiami draugaujantys vaikinai ir merginos. Vaikinai teigia, kad merginos yra jo mylimosios, o tos „mylimosios” sako, kad, jų požiūriu, vaikinai yra tik draugai, bet ne jų mylimieji. Tai parodo, koks asimetriškas berniukų ir mergaičių tarpusavio santykis ir koks asimetriškas jausmų stiprumas būnant kartu bendroje erdvėje. Ir atitinkamai jų produktyvumas yra asimetriškas. Berniukų ugdymas yra didžioji problema. Puikiai šia tema pasisako Ali Carr-Chellman, kuri savo kalboje „Gaming to re-engage boys in learning“ pamini „100 mergaičių projektą”. Ali puikiai vizualiai parodo, kaip stipriai skiriasi mergaičių ir berniukų situacija mokyklose. Problema išryškėja būtent nuo paauglystės, kai prasideda hormonų audros ir emocinio brendimo turbulencijos. Tyrimai patvirtina, kad berniukams mokantis atskirai be mergaičių, jų mokymosi rezultatai ryškiai gerėja, nes tik tada jie gali susikaupti. Taip pat svarbu – kas moko? Berniukams žymiai priimtinesnis vyriškas mokymo stilius, abstraktumas ir logiškas struktūriškumas. Be to, tik vyrai susitvarko su berniukų drausme. O mergaites turėtų daugiau mokyti moterys. Jei berniukus Lietuvoje mokintų 95 proc. vyrai (turiu omeny sveiki, vyriški vyrai), esu įsitikinęs, kad didžioji vyrų savižudybių problema išnyktų. Tuo tarpu dabar Lietuvoje 95% pedagogų yra moterys. Lietuvoje turi būti atgaivintos atskiros vienalytės gimnazijos ir berniukams, ir mergaitėms. Jų turėtų būti tam tikras procentas. Taip pat reikia ir „deimantinių” mokyklų, kuriose berniukai ir mergaitės mokosi toje pačioje mokykloje ir bendrauja per pertraukas, bet pamokos vyksta atskirai. Reikia pabrėžti, kad vienalytis mokymas pirmiausia būtinas patiems gabiausiems berniukams. Šie savo ruožtu užaugę savo ypatingais gebėjimais daro lemtingą įnašą visai visuomenei. Kokio procento vienalyčių mokyklų apskritai reikia šalyje – tai atskiras klausimas, tačiau jos – būtinos. Sustiprintas mokyklas gabiausiems berniukams turi visos išsivysčiusios šalys. Beje, viena vyriškų mokyklų (tik vyresniems) yra armija. Tačiau, kai atsiranda rimtos vyrų problemos, reikia pradėti mokyti drausmės žymiai anksčiau – nuo paauglystės. Lietuvos kariuomenėje jau kuris laikas skundžiamasi, kad iš mokyklų daugumoje ateina ištižę, silpni, nevyriški vaikinai.
– Vyro ir moters santykiuose daug sumaišties, nerimo, „atšalimo“ atneša vaiko gimimas. Tuomet labai išryškėja vyro ir moters skirtumai. Moteris instinktyviai glaudžiasi prie mažylio, mažiau laiko palikdama vyrui. Juk manoma, kad moters prigimtis – pagimdyti, maitinti, puoselėti savo atžalą. Kaip šiame gyvenimo periode išlaikyti darną? Koks turėtų būti vyras ir kokia turėtų būti moteris?
– Kaip jau minėjau, kurti šeimą ir gimdyti vaikus reikia 7 metais anksčiau nei tai daroma dabar. Vien šis vėlavimas stipriai komplikuoja situaciją. Dabartiniai žmonės kuria šeimas po to, kai jau būna praleistas idealus gamtos duotas momentas. Iš tiesų taip vėluojama todėl, kad šiuolaikinis Vakarų šeimos modelis sunkiai serga. Tai reikalauja rimto gydymo. Moters glaudimasis prie kūdikio arba per didelis naujagimio sureikšminimas ir dėmesio neskyrimas vyrui yra gerai žinomas chrestomatinis šeimos santykių paradoksas, t.y. rimta moters klaida. Šeimoje vyras yra priežastis ir pagrindinis energijos šaltinis. Žmonai jos „šeimos pasaulyje” jis turi stovėti aukščiausiame neliečiamame dėmesio prioritete. Jei vyro svarba nukrenta žemiau, moteris lieka viena. Jei laikomasi amžinų šeimos „eismo” taisyklių (jas aprašėme pirmoje straipsnio dalyje), tokių problemų negali kilti, nes būtent į tokias esmines situacijas mokymuose kreipiamas padidintas dėmesys. Moters elgesys turi būti paprastas ir aiškus: pirmiausia ji turi pasirūpinti vyru. Jis to niekada neužmirš. Po to pasirūpinti vaiku. Vaikas net neatsimins (nes nežinos), kad jis buvo ‘aptarnautas’ antroje eilėje po savo tėvo. Kai energija (pvz. maistas ir t.t.) ateina į namus – pirmiausia ji turi būti skiriama tėvams, nes jie parūpins dar daugiau energijos, apsaugos save ir vaikus. Tas pat principas galioja lėktuve, lifte ir kitur gyvenime. Vyrui vaiko atsiradimas yra didžiausias gyvenime paskatinimas dar didesniam profesiniam produktyvumui. Jis turi dar labiau rūpintis šeima vykdydamas savo pareigas. Turi stiprėti ir vyro tarnystė žmonai: tokiose situacijose vyras turi turėti daugiau kantrybės, teikti daugiau ypatingo dėmesio ir laiko žmonai.
– Ar iš esmės vyrų psichologijai skiriama pakankamai dėmesio (daugiau psichologinių knygų apie savęs pažinimą, santykius, visgi, orientuota moterims)?
– Apskritai literatūros šeimos klausimais moterims yra daug, tačiau tiesiogiai vyrų tematikai – sąlyginai mažai. Ypač mažai vyrams apie save, apie vyriškumo ugdymą. Gali būti, kad priežastis ir išplaukia iš vyrų specifikos – dažnai vyrai būna įsitikinę, kad jie ir taip viską žino, nes jų protas labai stiprus. Todėl jie apskritai mažiau skaito nei moterys, o šeimos klausimais – ypač mažai. Egzistuoja lyg du lygiai – moterys daugiau domisi konkrečia praktiškai pritaikoma psichologija, o vyrai – daugiau abstrakčia filosofija, teologija arba religija. Tai ir yra psichologijos atitikmuo vyrams.
– Vyrai uždirba daugiau, yra mažiau diskriminuojami dėl lyties, tarsi turi daugiau privilegijų, bet dažniau žudosi nei moterys…
– Pirmi trys faktai patvirtina, kad egzistuoja amžinos vyrų ir moterų rolės, kurių neverta ir negalima ignoruoti. Vyrams labiau tinka ir labiau sekasi veikla visuomenėje t.y. už namų, šeimos ribų. Moterims – labiau veikla šeimoje ir namuose, o ne visuomenėje. Vyrai labiau žudosi todėl, kad vyras yra aktyvusis, agresyvusis pradas, iš esmės kitaip žiūrintis į kūną nei moterys. Apskritai jo savivoka ir funkcijos yra visiškai kitokios. Vyrai maksimaliai realizuoja save tik už šeimos ribų (t.y. galios medžioklėje), tik nukreipdami save į reikšmingą (ir dažniausiai – masyvią) visuomeninę veiklą ir vaisius parnešdami žmonai. Negaudami pripažinimo ir visuomenėje, ir šeimoje, jie palūžta. Kitaip kalbant, vyrų agresijos prieš savo kūną problema išnyksta tuomet, kai vyrai atgauna savo amžinas roles šeimoje ir visuomenėje, kai gauna stiprius vyriškumo mokymus, kai nuolat lavinama vyro asmenybė ir išmintis. Tada jų gyvenimuose viskas statosi į savo vietas – jie sumedžioja visus „bizonus” (reikalingus energijos tipus) išoriniame pasaulyje ir parneša į namus. O svarbiausia – gauna pripažinimą visuomenėje, šeimoje ir patys gerbia save. Vyrui, skirtingai ne moteriai, kyla labai aštrus klausimas – jam būtina gyvenimo prasmė, suprantant tai kaip savirealizaciją visuomenėje, nors jis negali gyventi ir be šeimos. Moterys gyvenimo prasmės klausimą kelia retai, nes vyro turėjimas jai duoda visas prasmes automatiškai. Ryškus pavyzdys – kai anksti mirė Princas Albertas, Karalienė Viktorija visą likusį gyvenimą sakė, kad jai gyvenimas prarado prasmę, nežiūrint, kad ji turėjo 9 vaikus (Karalienės meilė mirusiam vyrui vos nesugriovė monarchijos).
– Šiuo metu esate lektorius, padedate žmonėms, norintiems palaikyti darną namuose. Papasakokite, kada supratote, kad norite ir galite patarti kitiems?
– Gyvenimo patirtis, senų, Artimuosiusose Rytuose atrastų, tekstų studijos bei kelionės į užsienį (nuo 1989 ir 2003 metų) pasuko mano gyvenimą taip, kad asmenybės ugdymo, šeimos santykių, komunikavimo ir kita panaši problematika visai netikėtai tapo pagrindinėmis domėjimosi ir dalinimosi temomis.
– Papasakokite apie save, savo mokslus? Ar teko gyventi svetur? Ko ten išmokote? Kokia patirtis padėjo jūsų asmeniniame gyvenime?
– Ieškodami savo pašaukimo žmonės padaro neįtikėtinus vingius ir viražus. Mano istoriją puikiai papasakotų garsus edukologas seras Kenas Robinsonas. Jis 2006 metais pasakė populiariausią visų laikų „TED“ konferencijos kalbą. Paklausęs Robinsono, supratau, kad esu ne vienas. Studijavau visiškai nestandartiniu būdu. Pradžioje tokios asmenybės kaip Kazys Binkis, o vėliau Arnoldas J. Toynbee ir kiti tapo mano pavyzdžiais, mano role models. Norėdamas išsiaiškinti daug klausimų, perskaityti daug gerų knygų, atradau greituosius ir unikalius mokymosi metodus. Tai sukėlė entuziazmą, stipriai įtraukė ir ilgainiui tai tapo ištisa nepaliaujamo studijavimo sistema. Mokiausi ir dirbau labai skirtingose srityse. Be to, iki šiol naudoju nepaliaujamo studijavimo visą gyvenimą metodą. Teko gyventi keliose užsienio šalyse. Keliaudamas po pasaulį ,lyg pirmą kartą matydamas ir nieko nežinodamas, staiga atradau Lietuvą. Iš šono ji atrodė visiškai kitaip. Grįžau atgal lyg į visiškai nežinomą šalį. Tai buvo labai neįprastas jausmas. Didžiausios užsienio pamokos buvo temos apie santykius su žmonėmis (komunikavimo pagrindai, bendravimo paslaptys). Jos padarė didžiausią praktinį pokytį gyvenime ir išvedė į daugybę kitų svarbių temų.
– Vadovaujatės Senųjų civilizacijų išmintimi, filosofija. Ar išties visa tai tinka dabartiniam žmogui?
– Esminiai žmonių tikslai, poreikiai ir rūpesčiai nesikeičia. Žmonija visais laikais siekia maisto, stogo, intymumo, pinigų, pripažinimo, valdžios, žinių ir transcendencijos. Gamtos dėsniai sąlygojantys šių dalykų davimo bei ėmimo taisykles nesikeičia. Gyvenime yra laikini ir amžini dalykai. Akys kliūva už išorinių formų, kurios kinta be sustojimo, o turiniai tie patys amžinai – tą mato tik žinantis žvilgsnis. Didėjant šiuolaikinių problemų sudėtingumui, lygiagrečiai iš amžių glūdumos netikėtai išnyra dar stipresnė žmonijos patirtis, išminties šaltiniai, duodantys dar gilesnius atsakymus, kaip tas „šiuolaikines” problemas spręsti. Realiai jos nėra šiuolaikinės – tai amžini klausimai dar labiau mirgančiame, viliojančiame, apgaulingame naujame įpakavime.
 
– Kas yra jūsų gyvenimo guru, patarėjas, kuo jūs žavitės?
– Svarbiausias mano patarėjas – mano žmona.
Taip pat labai svarbūs gyvenimo patarėjai ir mokytojai yra mano tėvai. Po kelių didesnių užsienio kelionių visiškai naujai atradau, kaip besąlygiškai reikia gerbti tėvus ir dėmesingai išklausyti jų patarimus. Dabar pradedu suprasti ir įvertinti jų atsidavimą kuris mane lydėjo nuo vaikystės, jų patarimų teisingumą, išmintį ir vertę.
Apskritai gyvenimo mokytojai mano gyvenime vaidina ypatingą vaidmenį. Anksti supratau jų svarbą ir aktyviai jų ieškojau. Nuolat bendrauju su 3-5 gyvenimo mokytojais vienu metu. Jie atstovauja gan skirtingas pasaulėžiūrines mokyklas. Tai stiprios asmenybės bei savo profesijų ekspertai. Kiekvienam lietuviui patariu mažiausiai su vienu gyvenimo mokytoju bendrauti gyvai. Ir kuo dažniau. O taip pat – rūpintis juo panašiai, kaip savo tėvais. Kai pradėjau gyventi savarankiškai, pirmasis gyvenimo mokytojas atsirado pačiu laiku – kai to labai reikėjo. Antrasis gyvenimo mokytojas atsirado įdomiu būdu. Buvau paėmęs retai bibliotekoje skaitomą knygą (Platonas ir Vedų filosofija / Платон и ведийская философия) su sąlyga, kad kam nors susidomėjus, ją iškart grąžinsiu. Skambina kartą kitas skaitytojas ir prašo knygos kelioms dienoms. Susitikimas su juo tęsiasi virš 20 metų. Šis žmogus tapo vienu iš svarbiausių mano gyvenime.
– Kokias knygas patartumėte perskaityti, kokia išmintimi patartumėte pasidomėti kiekvienai porai, šeimai?
– Žinotina, kad šimtmečius egzistavęs lietuviškos tradicinės šeimos modelis (nežiūrint šiuolaikinių iššūkių) didele dalimi atitinka geriausius pasaulinius stiprios šeimos pavyzdžius. Įsiklausę į senelius dar galime tai atsekti. Siūlau pasidomėti puikiomis knygomis apie lietuvišką tradicinę ikikrizinio laikotarpio šeimą (ir kitą panašią medžiagą apie lietuvišką šeimą): • „Senieji lietuvių šeimos papročiai” (aut. – Pranė Dundulienė); • „Lietuvių šeima ir papročiai” (aut. – Vyšniauskaitė A., Kalnius P., Paukštytė R.); • „Lietuvių šeima vertybių sankirtoje“ (aut. – Rasa Račiūnaitė-Paužuolienė)

Tuo tarpu ir iš plačiojo pasaulio yra ko pasimokyti. Labiausiai verta perimti gerąsias praktikas ir bendravimo paslaptis. Mokytis geriausia iš tautų, sugebančių išlaikyti stiprias tradicines šeimas net dabar. Lietuvių kalba tokios literatūros labai mažai. Iš viso to, kas apskritai yra, vertėtų skaityti Johno Gray‘aus knygas. Tai Vakarų autorius, adaptavęs laiko išbandytą rytietišką medžiagą. Jis rekomenduojamas net specialistams. Rekomenduojama skaityti Alano ir Barbara Pease darbus. Tai nauja Vakarų klasika. Lietuviai yra išleidę geriausias šių autorių knygas. Beje, prieš daugelį metų vienas iš mano artimiausių draugų padavė A.ir B.Pease knygą aktualiausiu momentu. Būtent nuo to prasidėjo mano susidomėjimas vyrų ir moterų tematika. Clarissa Pinkola Estes „Bėgančios su vilkais” – informatyvi knyga, parašyta moterišku stiliumi ir skirta moterims. Joje yra tikrų perlų. Ji dar vadinama „moterų biblija”. Tačiau tai tik minimumas – moterims reiktų labai rimtai užsiimti šeimos paslapčių tema, skaityti daug daugiau, ieškoti visos geriausios pasaulyje literatūros (moterys > moterims apie save ir vyrą). Vertinga knyga – „Šeima pasaulio šalių kultūrose” (aut. – Kęstutis Miškinis). Vyrams būtina perskaityti Aurimo Guogos „Išdrįskite būti vyriškais”. Roberto Bly „Geležinis Džonas” – tai pasakomis ir mitais paremta svarbi knyga vyrams, nagrinėjanti tėvo ir sūnaus santykius. Pabaigai norisi priminti, kad vyrų ir moterų santykiai yra nuostabiausias gyvenimo žaidimas (dar vadinamas – kosminiu In-Jan žaidimu), kurio paslaptingas amžinąsias taisykles labai verta išmokti. Jų laikymasis atsiperka daug daug kartų. Visiems linkiu imtis šios amžinos temos!

Klausimai Kristinos Aleksynaitės-Žibienės
 
Rekomenduojamas

Seminaro įrašas VYRAMS APIE VYRIŠKUMĄ IR ŠEIMĄ

Seminaras VYRAMS APIE VYRIŠKUMĄ IR ŠEIMĄ

Vedėjas: Tomas Girdzijauskas

Trukmė: 4 val.37 min. (+daugiau nei 200 mokomųjų skaidrių!)

Kaina: 45 Eur 

APIE ŠĮ SEMINARĄ

Turinys:

Lietuvių vyrų būklė
Vyrų gyvenimo prasmė, tikslas ir motyvacija
Bendras vardiklis tarp visų ir visokiausių vyrų
Vyrų garbės kodas
Vyriškumo testai
Vyrų egoizmas ir altruizmas
Valia
Išmintis ir autoritetas
Protavimo galios lavinimas
Karų logika vyrų ir moterų atžvilgiu
Atsakingas moters pasirinkimas
Vyrai – amžinas deficitas
Teisingas vyro požiūris į moterį
Kaip suvaldyti negatyvias moters emocijas?
Kodėl vyras turi būti nervų valdymo pavyzdžiu šeimai ir visuomenei?
Kodėl vyrų vienybė – privaloma?
Vyrų tarpusavio pareigos
Vyro pareigos žmonai
Pagrindiniai moterų poreikiai
Drąsa
Ryžtas
Riba tarp darbo ir namų
Vyrų klaidos
Saulės svarba vyrams
Kaip žengti per namų duris?
Žvilgsnių į kitas moteris valdymas
Vyro stipriosios ir silpnosios pusės
Vyrų mąstymo greitis vs moterų
Vyrų komunikavimo klaidos: kaip nustoti meluoti, keiktis ir kt?
Kas yra atsakomybė?
Vyras – duodantysis pradas
Moralė arba dora didžiosios tautose
Gerbti moterį labiau nei save
Vyriškumo temos šaltiniai

Ištrauka: https://www.facebook.com/GirdzijauskasCOM/videos/1078483302194808/

Pirkti>>

GAUSITE:

 • 1 metų PERŽIŪRĄ – JUNGTIS PRIE SEMINARO GALĖSITE IKI 50 KARTŲ NERIBOTĄ LAIKĄ
 • DIDELĘ DOZĘ ŽINIŲ IR ĮKVĖPIMO!
 • GALĖSITE STEBĖTI SEMINARĄ TIEK KOMPIUTERYJE, TIEK TELEFONE, TIEK PAJUNGĘ PRIE TV. iR NESVARBU, KURIAME PASAULIO KAMPELYJE ESATE!

Kiti seminarų įrašai, kuriuos galite įsigyti:

PAŽINČIŲ TAISYKLĖS NORINTIEMS SUKURTI ŠEIMĄ.3 val. 58 min. (40 Eur)
MOTERIMS APIE VYRUS IR ŠEIMĄ. 4 val.30 min. (45 Eur)
OPTIMIZMO GALIA IR ESMĖ. 2 val.44 min. (30 Eur)
VYRAMS APIE VYRIŠKUMĄ IR ŠEIMĄ. 4 val.37 min.(45 Eur)
ŽODŽIŲ GALIA. 2 val. 32 min. (25 Eur)
VIDINIO DIALOGO VALDYMAS I DALIS. 3 val.44 min. (35 Eur)
VIDINIO DIALOGO VALDYMAS VIP DALIS. 2 val. 27 min. (25 Eur)
VYRŲ IR MOTERŲ BENDRAVIMO ABCplius. 3 val. 46 min.  (35 Eur)
KAIP ATRASTI SAVO PAŠAUKIMĄ:7 kryžminės ugnys. 2 val. 58 min. (30 Eur)
KAIP ATRASTI SAVO PAŠAUKIMĄ. Trumpoji versija. 1 val. 24 min. (15 Eur)
SAVĘS PAŽINIMAS. 49 min. (10 Eur)
3 SEMINARŲ RINKINYS: Optimizmo, Žodžių galios, Vidinio dialogo. Viso trukmė: 8 val.19 min. (80 Eur)
10 SEMINARŲ PAKETAS. Trukmė 32 val. (220 Eur)

__

Tai pat skaitykite straipsnius:

Apie tai, kad būtina atstatyti vyriškumą

Ar alkoholizmas -didžiausia problema

Rekomenduojamas

T.Girdzijauskas: Lietuva nepaiso amžinų šeimos „eismo“ taisyklių

Lietuva nepaiso amžinų šeimos „eismo“ taisyklių, todėl mums gresia labai rimtos problemos, tokios kaip demografinis išnykimas, teigia lektorius teologas Tomas Girdzijauskas. Senąja žmonijos išmintimi besiremiantis šeimos santykių žinovas įsitikinęs, kad didžiausia mūsų nesutarimų bėda – didžiulis egoizmas, kuris ir toliau sparčiai auga.

Asmenybės ugdymo, šeimos santykių, komunikavimo ir kita panašia problematika paskaitas dėstantis lektorius dalinasi savo mintimis, kokius žygdarbius turime atlikti, norėdami išlaikyti darną šeimoje. T. Girdzijauskas įsitikinęs – dabartinis šeimos santykių „receptas”, kurį paskutinius dešimtmečius naudoja Lietuva, neveikia ir neveiks, todėl laikas susimąstyti ir imtis iš esmės kito.

– Mes visi labai norime darnių santykių savo šeimose. Pasakykite esminį dalyką, kodėl mums taip sunku tą darną išlaikyti?

 
– Pirma. Ar tikrai žmonės nori darnių santykių? Realus žmonių elgesys rodo visiškai ką kita: dauguma nesupranta, kokia didelė vertė ir kokios galimybės slypi šeimoje.
Antra – ar esame pasiruošę už tai aukoti atitinkamai aukštą kainą?

Trečia – mus supa vis daugiau dėmesį atitraukiančių pagundų ir ar mes atlaikome jas? Tokius ir panašius iššūkius galima laikyti faktoriais, nubloškiančiais šeimą atgal į žemesnę pakopą. Vieni ir tie patys žmonės gali tarpusavyje bendrauti kaip gyvuliai, arba kaip Žmonės iš didžiosios raidės, arba kaip dievai. Priklauso nuo požiūrio.

Kaip ir buvo per amžius, kaip dainuojama daugumoje dainų (lyrikos tema numeris vienas yra meilė) – žmonės, siekdami nusipelnyti tikros meilės, keliauja per devynis kalnus ir devynias jūras. Laukiama istorijų ir filmų laiminga pabaiga yra šeimos sukūrimas. Lygiai taip šiuolaikiniai sutuoktiniai turi atlikti eilę žygdarbių, išspręsti galvosūkius, įveikti rimtas kliūtis, kad susivoktų, transformuotųsi savyje ir gautų tikrą pilnavertę meilę, atsidavimą ir laimę šeimoje. Šia prasme mes nesiskiriame nuo žmonijos prieš tūkstančius metų. Atvirkščiai – galbūt dar daugiau jūrų perplaukti turime. Beje, kaip tik apie šiuos žygdarbius rašau knygą, kuri netrukus pasirodys, todėl čia kalbėsiu beveik vien savo knygos mintimis. Šiuolaikinių žmonių savanaudiškumas yra labai didelis. Dauguma net neįtaria, kad iš tikrųjų yra profesionalūs savanaudžiai. Kas juos tokiais padarė? Žmogų tokį sukuria gamta. Pirmame gyvenimo etape – vaikystėje – žmogus labai daug ima ir nieko neduoda. O šiuolaikinė aukštų technologijų, vartotojiška, stiprių pagundų pilna aplinka jų vaikystę pratęsia dar maždaug 7 metais, t.y. iki 24-25 metų. Pasiklausykime įdėmiai, ką kalba šio amžiaus jaunuoliai. Vietoj to, kad jau augintų savo vaikus, jie (būdami 24-26) dar yra pačiame egocentrizmo žydėjime. O juk dar neseniai taip ir buvo – kurdavo šeimas iki maždaug 20-21 metų, o 23 metų mergina jau buvo laikoma senmerge (kai kuriose tradicinėse visuomenėse iki šiol manoma, kad iki 20 metų nevedęs vaikinas jau turi rimtai susirūpinti). Jau būdami suaugę, jie toliau „tobulina” save! Deja, „tobulinimas” tęsiasi ir sukūrus šeimą – po 3 metų santuokos tai baigiasi skyrybomis. Skyrybų skaičiai – epideminiai. Norint suvokti, kad esi profesionalus savanaudis, būtinas rimtas savęs pažinimas, žvilgsnis iš šalies, testai arba dideli sukrėtimai. Šiuolaikinėse Vakarų šeimose tai būna skyrybos, kurios nelauktai „nukrenta iš giedro dangaus”. Žmonės nori gauti viską, daug, greitai, kokybiškai ir nemokamai. Beje, tai tiesiog gobšumas. Galbūt įmanoma taip „gauti” prekes ir paslaugas, bet šeimoje šis verslo planas neveikia, nors žmonės užsispyrėliškai bando jį taikyti. Dažniausiai šeimoje priešais jus, pasipuošęs jaudinančia šypsena ir patrauklia jauna išvaizda, stovi lygiai toks pats egoistas profesionalas, norintis daug gauti ir mažai mokėti – įsigyti jūsų sielą ir kūną su viskuo ir nemokamai. Štai čia ir prasideda šeimos paradoksai.
 
Senos tradicinės žinios teigia, kad šeimos nesėkmė slypi egoizme, kurio neįveikus arba bent jau neįsisąmoninus – jokių galimybių sugyventi šeimoje. Žmonijos savanaudiškumas nuolatos auga ir todėl šeimose vis sunkiau įveikti šią savybę. Dabartiniame pasaulyje, norint pasiekti meilę, reikia „perplaukti daugiau jūrų”. Konkrečiai tai reiškia šlifuoti savo charakterį, atrasti blogį savyje ir jį įveikti – taip teigė garsusis mitologas Josephas Campbellas. Ir aiškėja, kad tai daryti reikia labiau, nei darydavo ankstesnių epochų žmonės. Antraip žmogus nevertas meilės ir laimės. Reikia pažinti save, atsakyti, ko pats nori iš savęs ir kitų. Ir dar reikia turėti raktą į kito žmogaus širdį, išmokti širdžių kalbą.

– Nuo ko reikėtų pradėti keistis?

 
– Jei šeimos santykiuose yra konfliktai arba net nedidelė įtampa, nerimas, neužtikrintumas, nepasitikėjimas partneriu, charakterių problemos, nesuderinti interesai, aiškiai neišsakyti norai, net nedidelis psichologinis spaudimas ir juo labiau chroniški konfliktai – visa tai kaip deguto lašas gadina statinę medaus. Suartėjimas darosi neįmanomas, prasideda nevaisingumas. Atvirkščiai – norint, kad šeima augtų ir klestėtų, būtinas stiprus emocinis ryšys, tarpusavio šiluma, vidinė ramybė, sklandi energijos apykaita. Negana retoriškai teigti (mintyse kaltinant tik partnerį), kad reikalinga pagarba, išklausymas, pasikalbėjimas, atsakomybė. Iš tikrųjų, antroji pusė šias sąvokas suvokia visiškai kitaip arba apskritai nesupranta, ko norima.
Mes beveik negalime tiesiogiai keisti kitą žmogų, tačiau galime stipriai keisti save. Todėl iš tikrųjų būtina pradėti nuo savęs. Tai pasiekiama tik dirbant su savo asmenybe, gludinant charakterį, formuojant pozityvų vidinį dialogą. Dauguma tingi tai daryti, lygiai kaip mokykloje atlikti namų darbus – štai kodėl šeimyninės problemos siekia rekordus. Šeima neįmanoma, jei susitinka du savanaudžiai.
 
Juk konflikto atveju kalti abu. Subrendę žmonės, sukūrę šeimą, pradeda gyventi pilnavertį gyvenimą ir gauti pačius didžiausius visų rūšių gyvenimo malonumus (turiu omeny plačiąja žodžio prasme – didelį spektrą nuo materialių iki nematerialių malonumų – ne tik intymumą, bet ir daugybę kitų dalykų).
Iš tikrųjų, šeima – tai daug daugiau nei atrodo paprastu žvilgsniu. Tai naujų pasaulių, naujų gyvenimų kūrimas. Visas šeimos gyvenimas – tai nuostabus kosminis žaidimas, turintis atsikartojančius dėsnius ir amžinas taisykles. Gera šeimos analogija yra eismas gatvėje. Tai rimtas užsiėmimas. Jis yra priešpriešinis. Jei nepaisoma taisyklių, įvyksta nemalonūs susidūrimai. Išmokus ir taikant kelis šimtus taisyklių, visi laimingai pasiekia savo tikslus.
Vyro ir moters vidinės savybės ir tikslai yra priešprieši taip pat. Vyras ir moteris arba susijungia į vieną objektą, arba skaudžiai „susitrenkia”. Norint šeimos taisykles įsisavinti ir padaryti veiksmingomis nuo pat santykių pradžios, reikia pastangų. Vėliau svarbiausi procesai, vykstantys šeimoje, tampa aiškūs ir net akivaizdūs. Už malonumą reikia mokėti atitinkamą kainą. Geri santykiai nėra nuperkami už pinigus, o „mokant“ savimi, „grynu“ savo laiku, kokybišku dėmesiu ir asmeninėmis pastangomis. Vienintelis teisingas santykis su sutuoktiniu – tarnystė, absoliutus pasiaukojimas jam, viso savęs dovanojimas (kurio reikia mokytis). Pradžioj sunku net girdėti šiuos žodžius, ir juo labiau – vykdyti, bet neegzistuoja joks kitas receptas šeimos laimei. Manantys kitaip gali 10-20 metų apkeliauti visą pasaulį, perskaityti šimtus knygų arba brangiai eksperimentuoti, kol prieis prie to pačio amžino recepto. Tik tie, kas rimtai gilinasi į moralinius-dvasinius dėsnius, bendravimo subtilybes, naudoja kuo daugiau švelnumo ir diplomatijos, gerumo reveransų ir žaismingo etiketo – pasiekia laimę ir malonumą šeimoje. Yra sričių, kuriose sutuoktinį galėtų pavaduoti kiti žmonės, jiems deleguojant kai kurias sutuoktinio funkcijas, tačiau yra sričių, kuriose sutuoktinis nepakeičiamas. Būtent čia reikia koncentruoti pagrindinį dėmesį. Šeimoje yra svarbiausi ir antraeiliai dalykai. Jų neskiriant, šeima kenčia arba net žlunga.
 

– Ar apskritai darnūs santykiai įmanomi? Galbūt to neleidžia vyro ir moters prigimtis?

Vyro ir moters prigimtis išties yra labai skairtinga ir net diametraliai priešinga. Žinant tokį didžiulį skirtingumą kartais kyla klausimas: kaip ji išvis susikalba?  Tačiau būtent šis priešingumas sukuria ir didžiausią, net neįveikiamą tarpusavio trauką, didžiausią kreatyvinę kūrybinę jėgą, kurios dėka nuolat atsiranda nauji žmonės. Jei tokio skirtingumo ir tokios stiprios traukos nebūtų – žmonija išnyktų. Šiame skirtingume slypi labai gili gamtos išmintis. 
 
Kartu šis skirtingumas duoda didžiausią malonumo pojūtį. Ir tai malonumas ne tik suartėjime, bet didžiuliame spektre nuo dvasinių iki materialių dalykų.
 
Iš kitos pusės toks malonumas turi savo kainą: norėdami visą gyvenimą gauti malonumą šeimoje vyras ir moteris turi išmokti bendrauti su tokia priešingybe, turi suprasti jos giliuosius poreikius ir kitonišką kalbą. Ir būtent čia yra pagrindinis iššūkis ir pamokos kurias reikia mokintis poroms.
 
– Iš tiesų, žmona ir vyras vienas kitam turi būti besąlygiškais tarnais. Tai sena išmintis, kurią tikrai sunku pritaikyti, bet kito kelio nėra. Viena mano konsultuojama moteris pasakė, kad receptai, kuriuos siūlau, ilgainiui tampa aiškūs ir akivaizdūs. Bandant praktiškai juos taikyti, aiškėja, kad tai reikalauja labai didelės kantrybės. Tačiau jie veikia!!! Jie keičia poros santykius į gerą pusę visiškai ir negrįžtamai. Galų gale aiškėja, kad kitoks kelias apskritai neegzistuoja. Ne viena moteris pasakė, kad po mano seminarų požiūrį į vyrą, save ir šeimą pakeitė 180 laipsnių. Darnūs santykiai įmanomi, bet tik naudojant seną, gerą, stiprų amžių išbandytą gerosios praktikos receptą, tūkstantmetinį know how. Tai vienintelis gydymas. Dabartinis šeimos santykių „receptas”, kurį paskutinius dešimtmečius naudoja Lietuva, neveikia ir neveiks. Imkitės iš esmės kitokio recepto. Pasaulyje yra ištisos tautos ir civilizacijos, pasižyminčios stipriomis darniomis šeimomis, turinčiomis daug vaikų. Kai kuriose iš jų yra net 4 kartus daugiau vaikų nei mūsų kultūroje. O vaikų skaičius yra objektyvus ir akivaizdus šeimos stiprumą, produktyvumą ir santykių meilumą įrodantis vaisius. Vakarų civilizacija, taip pat ir Lietuva, nepaiso šeimos „eismo” taisyklių, todėl turi rimtų šeimos problemų iki demografinio išnykimo grėsmės. Dėl prigimties. Kaip minėjau, vyro ir moters prigimtis yra priešprieša. Paisant priešpriešumo taisykles, vyro ir moters skirtingumas papildo ir didina malonumą šeimoje, o ne veda į kaktomušą. Šeimos priešpriešumą Gamta skiria ne kaktomušai, bet susijungimui.
 

– Paradoksas – kuo pasaulis labiau modernėja, kuo lengviau rasti patarimų apie sėkmę, gyvenimo principus, vyrų ir moterų santykius, tuo sunkiau mums tampa gyventi kartu…

 
– Atrodo, kad patarimų daugėja. XX amžiuje į viešumą iškilo labai seni išminties šaltiniai apie kuriuos anksčiau buvo galima tik svajoti. Jie atskleidžia ir šeimos santykių paslaptis. Tačiau juos atpažinti ir panaudoti – tai jau atskira profesija. Tam reikia specialių gebėjimų. Tai lyg nauja archeologija šiuolaikinio interneto viduje – naują informaciją lyg smėliu užneša dar naujesnė. Iš esmės taip ir teisingi kokybiški patarimai skęsta atskiestos vidutiniškos kokybės informacijos lavinoje. Šeimoje veikia daug įdomių ir sudėtingų reiškinių.
Vyras ir moteris yra dvi poliariškai priešingos, visą gamtą atstovaujančios jėgos – tai yra esminis ir sunkiausiai suvokiamas paradoksas.
Iš jo kyla daug kitų paradoksų, iššūkių ir fenomenų:
• pareigų ir teisių painiojimas-apvertimas;
• aukojimasis ten, kur mūsų auka niekam nėra reikalinga;
• dvasinių ir materialių dalykų apvertimas;
• prioritetų nepaisymas;
• dovanų dovanojimo efektas;
• bandymai brangius daiktus (malonumus) pirkti pigia moneta;
• skirtinga vertinimo (taškų) sistema;
• šeimoje teisių nėra – tik pareigos;
• augant komandai didėja aistra ir malonumas, bet ir taisyklės tampa sudėtingesnės;
• dvasinių ir žemiškų malonumų apvertimas;
• ir t.t.
Reiktų sustoti ir pabrėžti, kad vien tik racionalios žinios dar labiau skatina savanaudiškumą. Būtina tranformacija, perėjimas į išmintį. Išmintis yra racionalumo opozicija ir aukštesnis sąmoningumo lygmuo. Išmintis didelius informacijos ir patarimų kiekius suprastina lyg trupmeną patardama: rūpestingumas ir atlaidumas išsprendžia visus santykių paradoksus. Skaitykite garsųjį šv. Pauliaus himną meilei iš Naujojo Testamento 1Kor 12,19 – 13,3!
 

– Ką manote apie skyrybas? Mūsų seneliai sakydavo, kad nors ir nemyli, bet reikia išsaugoti šeimą…

 
– Daug kartų kalbėjau apie tai. Tai nuo seniausių laikų žinoma – žmonės painioja skirtingas sąvokos meilė reikšmes. Reiktų šią sąvoką versti į aiškesnes: • egoistinė aistra (t.y. meilė sau) ir • altruistinis rūpestingumas (realus kito žmogaus besąlygiškas mylėjimas). Tai du iš esmės priešingi veiksmai. Gamta vyro ir moters santykių užkūrimui naudoja savanaudišką aistrą, meilę sau. Negaudami tiesioginio malonumo žmonės nė piršto nepajudintų. Tačiau naujai susikūrusios poros situacija pradeda reikalauti mokytis lygiai taip pat aistringai bei realiai rūpintis ir sutuoktinio malonumu – rūpintis kitu kaip savimi. Kaip jau minėjau čia prasideda įdomiausi paradoksai. Norint laimingos šeimos, reikia kurti šeimą rūpestingumu ir ant šio pagrindo auginti bei nuolat pakurstyti aistrą. Malonumui gobšūs žmonės santykius pradeda ir baigia aistros audromis. Jos užgesta per kelis metus, nes nebuvo realaus rūpestingumo, kaip pačio svarbiausio dviejų žmogiškų būtybių bendravimo elemento. Tikra meilė – tai besąlygiškas rūpinimasis kitu. Vaizdžiai kalbant, kuriant šeimą, reikia pradėti žingsnį nuo kitos kojos – iškart nuo pažinties pradžios galvoti ir kalbėti apie tai, ką aš noriu duoti savo gyvenimo palydovui, o ne ką noriu gauti. Ėmimo funkcija žmoguje ir taip labai stipriai (hyper) išvystyta. Lygiagrečiai turi būti sukurta davimo funkcija, nes tik jos dėka prasideda pilna malonumo apykaita ir apyvarta šeimoje. Seneliai sakydavo kad „nemyli” ir turėjo omeny aistrą. Aistra nusilpsta, kai šeimoje vietoj rūpestingumo vartojamas skaudinantis psichologinis spaudimas. Aistrą užgesinti pakanka labai nedidelių klaidų – visai nedidelio, neįsisąmoninto siurbėliškumo arba vampyrizmo, mažiausio įskaudinimo. Tik patirtį ir išmintį turintys laipsniškai išmoksta nebekreipti dėmesio į skaudinimus ir reaguoti bekraščiu atlaidumu. Efektas – neįtikėtinas!!! Skyrybos galimos ir būtinos labai retais, išimtinais, kraštutiniais atvejais. Didžiosios daugumos skyrybų galima išvengti, su sąlyga, jei nuo pat pradžių laikomasi realių šeimos kūrimo ir bendravimo dėsnių ir taisyklių. Aistrą praradusią šeimą galima išsaugoti dviem būdais – tiesiog pasyviai kenčiant, arba išmintingai koreguojant bendrą atmosferą savo teisingomis reakcijomis, kurios atsiranda tik išsisprendus savo vidinius konfliktus, susitvarkius su savimi.

– Kokias patartumėte atlikti pamokas prieš vestuves?

Pirma taisyklė. Kurti šiuolaikinę vakarietišką šeimą idealiu atveju moterims reikia 22-23 metų, vyrams 24–25, t.y maždaug 7 metais anksčiau nei kuriama dabar . Ties šiais skaičiais sutampa medikų nuomonė, pažinčių statistikos ir patrauklumo statistikos. Kitaip sakant – grįžtant atgal prie normalaus šeimos modelio – tokio, kuris buvo dar prieš kelis dešimtmečius. Šiuolaikiniai žmonės kuria šeimas ir gimdo vaikus vis vėliau. Septyni metai vėlavimo yra ištisas organizmo ciklas – tai labai rimta! Iš tikrųjų reikia eiti koja į koją su gamta ir tuoktis pačiame biologiniame žydėjime. Prabunda lytinis instinktas, žmogus įgija pilnametystę ir iškart gali kurti šeimą, t.y. iš tėvų apsaugos iškart sklandžiai pereiti į sutuoktinio apsaugą. Antraip per 7 vienišus delsimo metus praleidžiamas žydėjimas, pridaroma nereikalingų seksualinių eksperimentų, tuščiai iššvaistoma gyvybinė jėga, o vietoj realaus pilnaverčio asmenybės augimo poroje auginant vaikus, ištobulinamas tik vienas smegenų pusrutulis. Tai vienišam jaunimui sudaro tobulėjimo iliuziją. Vėluojant kurti šeimą, žmonių charakteriai ir įpročiai stabarėja, kietėja, aštrėja. Be to, fiziškai organizmas darosi mažiau lankstus. Vien šis 7 metų vėlavimas yra didžiulis skyrybų sukėlėjas ir idealaus laiko momento praradimas.
Antra taisyklė. Prieš kuriant šeimą, reikalingos bazinės, elementarios žinios apie vyrų ir moterų santykius. Būtina persiskaityti bent kelias geriausias pasaulyje knygas ir suprasti, kokie iš esmės skirtingi yra vyrai ir moterys.
Trečia taisyklė. Išsistudijuoti pažinčių temą. Renkantis porą jau nebepakanka nei ankstesnių lokalių nacionalinių paprotinių metodų (nes dabar jau maišosi skirtingos tautos ir pasaulėžiūros), ne instinktų automatizmo arba jausmo. Būtinas profesionalus žinojimas, panašiai kaip Kelių Eismo Taisyklėse, t.y. tikslūs kriterijai, kaip atsirinkti tinkamą žmogų iš didžiulės realių kandidatų ir trukdančių pagundų mišrainės. Kitaip sakant, reikia laikytis realių pažinčių taisyklių. „Savaime aišku” čia neveiks. Taip pat svarbu nepadaryti tipinės „emocinių pirkimų” klaidos, kai žmonės įsikarščiavę perka prekę tikėdamiesi, kad ši išspręs visas jų problemas, o grįžę namo ir „ataušę“ nuo jausmų, atranda siurprizą, kad tai visiškai ne ta prekė. Iš tiesų, su pretendentu būtina išsiaiškinti visą eilę esminių klausimų, kurie vis vien iškils iškart po vestuvių. Tyrimai rodo, kad kuo sutuoktiniai panašesni (pasaulėžiūra, socialiniu sluoksniu, profesija, gyvenimo būdu, charakteriu) – tuo laimingiau ir ilgiau gyvena. To ir reikia ieškoti.
Ketvirta taisyklė. Jei šie punktai pilnavertiškai ir teisingai įvykdyti bei šeima sėkmingai sukurta, tuomet būtinas naujas žinių lygis – kaip praktiškai spręsti kasdienines tipines santykių situacijas (analogiškai kaip KET), palaikyti taiką namuose, santykius su sutuoktiniu, vaikais, artimaisiais, giminėmis ir t.t.
Penkta taisyklė. Taip pat atskirai reiktų rimtesnių nei vidutiniškų žinių apie intymumą. Šešta taisyklė. Taip pat domėtis bazinėmis, amžinomis, universaliomis žiniomis apie vaikų auginimą ir auklėjimą.
Apibendrinant, reikia dėmesingai laikytis visų šeimos „eismo” taisyklių. Aišku, geriau visa tai žinoti iš anksto, prieš santuoką. Dažniausiai puolama domėtis, kai problema jau yra. Tačiau kadangi sena žinių perdavimo tradicija nutrūko, tai nauja karta turi vėl prisivyti, įdėdama daugiau pastangų, o vėliau vaikams ir anūkams perduodant atnaujintas, išgrynintas žinias tokių didelių pastangų jau nebereikės. Pagavus minties giją, jas įsisavinti nesunku, nes šios žinios yra labai įdomios.
 

– Ką patartumėte daryti, kai šeimoje ima kauptis konfliktinė atmosfera? Kaip pastebėti įtampą laiku ir užbėgti rimtam konfliktui už akių?

 
– Konfliktai kaupiasi kai viena pusė užsispyrusi daro kokią nors rimtą klaidą, t.y. nevykdo kažkokios esminės sutuoktinio pareigos. Tiesioginis tokios situacijos „gaisro gesinimas“ yra begalinio atlaidumo taisyklė iš vienos pusės arba atsiprašymo taisyklė – iš kitos – priklausomai kurioje konflikto stovykloje esate. Ištirpdžius emocinę įtampą ir pasiekus taikos būseną reiktų nedelsiant išsiaiškinti kokia pareiga nėra vykdoma arba kokioje srityje reikia pasiekti kompromiso. Ir tai vykdyti praktiškai. Paminėsiu dar keletą prevencijų. Visada pirmiausia reikia pradėti nuo savęs. Daryti rimtą savo elgesio, savo šeimyninių pareigų vykdymo auditą ir gerinti savo charakterį, tobulinti savo asmenybę be paliovos. Pažinti bendravimo su antrąja puse paslaptis. Turėti savo antrosios pusės svajonių, norų sąrašus, sekti šeimos būklės pulsą! Ir stengtis dar labiau tarnauti. Domėtis, klausti, kuo dar galiu padidinti mūsų bendrą laimę. Konfliktai kaupiasi tada, kai antroji pusė negauna ko nors svarbaus. Kalbėtis su patikimais patarėjais, kurie įvertintų elgesį iš šalies. Apskritai kreiptis į specialistus ir daug tartis. Bet tartis ne su giminėmis ar pažįstamais, jokiu būdu!!! Tai vadinama šeimos vidinių paslapčių dehermetizavimu – nutekėjusi informacija per apkalbas garantuoja dideles santykių komplikacijas. Egzistuoja tam tikri sąrašai, dešimtys punktų, kuriuos vyras ir moteris turėtų tarpusavyje nuosekliai aptarti, suderinti. Tuo tarpu sutuoktiniai dažniausiai galvoja, kad tai savaime aiškūs dalykai. Tai didelė klaida. Jų tarpe yra dalykų, dėl kurių labai lengva susitari. Yra smulkių trūkumų ir be reikalo reikšminamų dalykų, kuriuos tiesiog būtina dėti į stalčių, t.y. nekreipti dėmesio, nes ir mes patys turim panašių. Tačiau rimtus interesų nesuėjimus būtina spręsti kompromisais.
Egzistuoja specializuoti testai, kurie padeda gana tiksliai nustatyti šeimos santykių būklę, tendencijas ir prognozę, t.y. numatyti bręstantį konfliktą.
Rekomenduojame vyrams:
29249420_10155148579276021_5585606152973713953_n

 

Rekomenduojamas

Tomas Girdzijauskas. Patarimai kaip atrasti savo profesiją ir išmokti mokytis

Visame pasaulyje 80-90 procentų atleidimo iš darbo priežasčių yra asmenybės problemos: nesugebėjimas bendrauti, valios, darbštumo, dėmesingumo stoka, ir tik maža dalis – nekompetencija, neprofesionalumas. Tyrimai rodo, kad iš visų talentų (muzikinių, matematinių, vizualinių, verbalinių-lingvistinių etc.) paklausiausias ir brangiausiai mokamas – bendravimo talentas.

“Daugybė žmonių baigę mokslus dirba visiškai kitose srityse nei studijavo. Jaunuolis gali dirbti batsiuviu, o po 10 metų universitete dėstyti odos apdirbimą ar dizainą, dar po 10 metų tapti įmonės savininku, domėtis sveika gyvensena ir galiausiai parašyti knygą apie charakterio lavinimą, – sako lektorius Tomas Girdzijauskas. –  Jam visa tai turės labai aiškų ryšį ir prasmę, nes viso gyvenimo kelio kryptį žmogui brėžia jo vertybės ir pašaukimas.“

Pasak T. Girdzijausko, jei žmogus po rimtų paieškų (o tai gali atsitikti ir 40 metų ar vėliau) atranda savo gyvenimo kelią, visose gyvenimo srityse jį ima lydėti seniai svajota sėkmė.

Kas svarbiausia renkantis profesiją

Garsus austrų poetas Rainer Maria Rilkė laiške jaunam rašytojui-poetui rašo: “Jūs dairotės išorėn, o dabar to Jums visų pirmiausia nevalia daryti. Niekas negali Jums patarti ir padėti, niekas. Yra tiktai vienas būdas. Eikite į save. Ištirkite priežastį, verčiančią Jus rašyti; ištirkite, ar ji, suleidusi savo šaknis giliausioje Jūsų širdies vietoje, prisipažinkite pats sau, ar mirtumėte, jeigu Jums būtų neleidžiama rašyti. Tatai visų pirmiausia: paklauskite pats save tyliausią savo nakties valandą – ar privalau rašyti? Kaskitės į save, iki rasite gilų atsakymą. Ir jeigu jis būtų teigiamas, jeigu galėtumėte atsiliepti į šitą rimtą klausimą tvirtu ir paprastu “Privalau“, tai kurkite savo gyvenimą vadovaudamiesi šia būtinybe.“

Šiuo patarimu lektorius T. Girdzijauskas siūlo vadovautis tiems, kurie šių dienų Lietuvoje renkasi profesiją, ieško darbo, nori keisti profesiją ar imtis ko nors naujo.

top2016

Kaip yra kitur?

Įvairiose šalyse gyvenimo kelio pasirinkimo praktika yra skirtinga. Kai kur po mokyklos (ar po studijų) priimta daryti metų pertrauką, vadinamą “gap year“ (atotrūkio metai): neskubėti, nestoti, o turėti atostogas, suderintas su norimos srities darbu, pasitikrinti, ar iš tiesų ta profesija tau tinka ir patinka. “Galima tuos metus ir keliauti, plėsti akiratį“, – pataria T. Girdzijauskas.

“Gap year“ modelį diegia Anglija, Olandija, Danija, Australija,Izraelis, JAV.Šveicarijoje vienerius metus po mokyklos praktikuojamas savanoriškas darbas.

Izraelyje moksleiviai, baigę mokyklą, privalo eiti į armiją, kurioje užgrūdinamas charakteris. Išėję iš mokyklos, anot T. Girdzijausko, jaunuoliai būna per daug geros nuomonės apie save, užsispyrę ir individualistai. Armijoje juos per porą savaičių pastato į savo vietas – įtraukia į labai stiprius komandinius veiksmus, kuriuose jie privalo taikytis ir derintis vieni prie kitų, klausyti vieni kitų ir suprasti, kad individualizmas yra yda, ir tik stiprus komandinis tarpusavio pasitikėjimas leidžia pasiekti labai didelių tikslų.

Viena vertus, armijoje vyrauja labai griežta tvarka ir disciplina, kita vertus, jaunuoliams suteikiama beribė laisvė studijuoti bet kurią karybos sritį. Todėl, anot T. Girdzijausko, Izraelio armijos kariai yra universalūs, labai išradingi, giliai domisi ir išmano savo sritį ir į gyvenimą išeina su labai stipriu charakteriu.

Aptašyti savo charakterį

Sunkus žmogaus charakteris, anot lektoriaus, – tai jo tobulėjimo ir sėkmės inkaras bet kurioje srityje.

Anot T. Girdzijausko, egzistuoja komandinių vaidmenų suderinimo dėsnis: jei nori uždirbti daugiau pinigų ir pasiekti didesnių rezultatų, turi išmokti derintis prie kitų, o tai reiškia, kad turi apgludinti, aptašyti savo charakterį. Prisiderinti – reiškia tam tikrais atvejais sąmoningai ir išmintingai nusileisti kitiems, daryti žingsnį atgal dėl dešimties žingsnių į priekį, o to žmonės daryti nemėgsta dėl užsispyrimo.

Tyrimai rodo, kad iš visų talentų (muzikinių, matematinių, vizualinių, verbalinių-lingvistinių ir kitų) labiausiai reikalingas ir brangiausiai mokamas talentas yra efektyvus bendravimas su žmonėmis.

Naudingi patarimai jaunuoliui

Rinkdamiesi profesiją jaunuoliai dažnai patiria socialinį spaudimą, jų pasirinkimą lemia kitų nuomonės ir įtaka. Kaip sužinoti tikrąją savo gyvenimo paskirtį?

1. Dėmesingai išklausykite tėvų nuomonę ir gerbkite ją. Geri santykiai su tėvais paspartina progresą.

2. Sistemingai klauskite, ką kiti mano apie jūsų talentus. Galite sužinoti tai, ko pats apie save nežinojote.

3. Įsiklausykite į save. Galutinį sprendimą priimkite pats.

Apie malonų mokymąsi

Kaip tobulai išmokti užsienio kalbą per 30 dienų, kaip pamėgti nuobodžią discipliną, kaip lavinti atmintį ir kas yra atminties žudikai? T. Girdzijauskas tvirtina, kad visas žinių spynas galima atrakinti parinkus tinkamą raktą. Lektorius apibendrino įvairių laikų pasaulio patirtį apie aktyvaus mokymosi paslaptis, greitojo mokymosi metodus ir juos susistemino į pagrindinius kelis dėsnius.

Mokinys ir mokytojas

Anot pokalbininko, vaikui arba jaunuoliui labai svarbu sutikti bent vieną entuziastingą mokytoją, kuris jį labai stipriai sudomintų: “Kaip žvakė užsidega nuo žvakės, taip žmogus nuo žmogaus gali užsidegti entuziazmu ir įgauti troškimą mokytis“.

Santykiai tarp mokytojo ir mokinio turi būti etiški. Mat žmonių santykių kokybė lemia žinių perdavimo kokybę. Jei tarp žmonių yra teisingas santykis, galima labai greitai išmokyti labai sunkių mokslų, ir atvirkščiai.

“Rytuose tėvai, atiduodami savo atžalą mokytojui, domisi, kokios yra pastarojo asmeninės savybės, gyvenimo ritmas, įsitikinimai, net ką šis valgo, ar turi žalingų įpročių ir kokiomis ligomis serga. Mokytojas perteikia mokiniui ne tik žinias, bet ir savybes, o savybės yra svarbiau negu žinios“, – teigia T. Girdzijauskas.

Sportas ir gera nuotaika

Pasak T. Girdzijausko, yra dar viena gudrybė, kurią žino profesionalai: būtina sąlyga produktyviai įsiminti žinias yra fizinis aktyvumas, sportas.

Fizinis krūvis užkuria visavertę smegenų kraujotaką, o tada smegenys pasidaro imlios informacijai, nes kyla vadinamasis “pojūčių bado“ efektas – fiziškai pajudėjusiam žmogui labai norisi informacijos.

“Jei smegenys neaprūpintos krauju, žmogus mokysis per prievartą ir nieko neišmoks, tačiau pasportavus ir pailsėjus galima mokytis septynmyliais žingsniais“, – tvirtina pašnekovas.

Dar viena sąlyga – gera nuotaika. Jei žmogus piktas, nepatenkintas ar susinervinęs, jo nervų sistema tarsi užsiblokuoja, pavyzdžiui, susiaurėja regos optinis skaitymo laukas. Todėl patariama pradėti mokytis pačios geriausios nuotaikos ir neprievartauti savęs.

“Prievarta mokymąsi paverčia kančia ir griauna žmogaus pasitikėjimą savimi“, – sako T. Girdzijauskas.

Dar viena taisyklė – labai svarbu rasti dalyko (ar profesijos) stuburą. Kuo greičiau tai perpranti, tuo greičiau ateina azartas ir noras tą dalyką pažinti maksimaliai.

Labai svarbu mokymosi procese yra dalytis žiniomis: yra žinoma, kad kalbėdamas žmogus pats dar daugiau pradeda suprasti.

Užsienio kalba – per mėnulio ciklą

T. Girdzijauskas tikina, kad puikiai išmokti užsienio kalbą galima per 30 dienų, arba per vieną mėnulio ciklą. Tačiau tą mėnesį reikia skirti tik mokslui ir šturmuoti temą iš visų jėgų, tarsi prieš svarbius egzaminus.

Visas mokymosi sunkumas, pasakoja lektorius, yra kelios pirmos paros arba pirma savaitė (tuo metu turi padėti mokytojas), o tada įvyksta antrojo kvėpavimo efektas, ir prasideda malonumas. Žmogaus užduotis, anot T. Girdzijausko, kuo greičiau pereiti į antrąjį kvėpavimą, kad apimtų azartas, o jau tada tereikia tik nedidelės išorinės pagalbos, kad jis per likusias tris savaites apdorotų likusią informacijos masę.

T. Girdzijauskas sakė šį metodą išbandęs pats. Tiesa, ne visada norimo rezultato pasiekti pavykdavo per mėnesį, tačiau tikrai daug kartų greičiau negu einant standartiniu keliu.

Bene garsiausias, beveik legendinis, yra Lozanovo metodas, kuris geriausiai tinka, studijuojant užsienio kalbas.

“Surinkta komanda įtraukiama į žaidimą (pavyzdžiui, kelias dienas duodama žaisti vaikiškais žaislais). Žaidėjai neiškart supranta, kas vyksta ir kodėl jie turi žaisti, tačiau netrukus dalyvius užvaldo azartas. Po kelių dienų nuo žaidimo atsitraukę komandos nariai bendraudami staiga suvokia, kad visi kalba kažkokia nauja kalba (pavyzdžiui, portugalų), kurios nė vienas iki tol nemokėjo ir net nesuprato, kad žaidimo metu buvo mokomi šios kalbos pagrindų“, – taip trumpai sugestopedijos metodą nupasakoja T. Girdzijauskas. Visa paslaptis slypi žaidime, kuris sukonstruotas taip, kad sukeltų emocijas, o aukščiausio aktyvumo fazėje susakoma pati sunkiausia disciplinos dalis (pavyzdžiui, ant žaislų uždėti pavadinimai iš tiesų yra sunkiausių žodžių šaknys). Tad žaidimo dalyviams trūksta tik jungiamojo elemento, ir mozaika susidėlioja.

Kas žudo mūsų atmintį

“Nuostabu, kad bet kuris žmogus, lavindamas atmintį, gali pasiekti neįtikimų rezultatų. Mes visi turime absoliučią atmintį, tik svarbu mokėti iš jos tą informaciją išsitraukti“, – sako T. Girdzijauskas.

Labai svarbu atmintį ne tik lavinti, bet ir tausoti, saugoti ją nuo atminties žudikų. Didžiausi atminties žudikai, pasak T. Girdzijausko, yra rūgštynančios organizmą medžiagos: nikotininė rūgštis (tabakas), narkotinės medžiagos, alkoholis, taip pat actas ir visi cheminiai priedai, dedami į maistą.

“Šitie žudikai ir mokymasis – nesuderinami. Alkoholis, nikotinas ir narkotikai – savo tautos intelekto naikinimo priemonės. Todėl reikia kuo skubiau keisti savo gyvenimo būdą“, – įspėja T. Girdzijauskas.

Lektorius pateikia ir kelis ekstremalius atminties stiprinimo metodus. Popieriaus lape ar kompiuteryje siūloma surašyti nuo šios dienos iki gimimo dešimt svarbiausių gyvenimo įvykių. Po to tarpuose įrašyti vėl po dešimt smulkesnių įvykių, ir taip toliau. Galiausiai, kai sudaroma tam tikra prisiminimų matrica, žmogus gali prisiminti bet ką (su detalėmis ir niuansais), mat visi prisiminimai susiję.

Jei norima ką nors išmokti ar prisiminti visam gyvenimui, galima pasinaudoti kylančių bangų metodu. Jo esmė – išklausytą paskaitą ar temą reikia pasikartoti po paros, po mėnesio ir po metų. Užtenka tokių trijų pakartojimų ilgėjančiais intervalais, ir informacija išlieka visam laikui.

“Pasigilinus paaiškėja, kad mokymosi procesas gali virsti stebuklu, vienu iš didžiausių malonumų gyvenime. Tai tinka visiems, ir tai susiję su visomis gyvenimo sritimis“, – sako T. Girdzijauskas.

Anot lektoriaus, jei žmogus žinos principą, kaip studijuojant pajusti malonumą, jis mokysis greičiau ir įsimins daug daugiau informacijos. Bendras raktas tinka visiems, tačiau kiekvienas turi susirasti sau priimtiniausią mokymosi stilių, būdą ar priemones.

“Pavyzdžiui, teisės disciplina visą gyvenimą buvo man neįdomi ir nesuprantama sritis, kol į ją pasižiūrėjau man įdomiu kampu – per teologinę liniją. Ir staiga atradau pačią šio mokslo esmę“, – T. Girdzijauskas pateikia savo asmeninį studijų pavyzdį.

Anot pašnekovo, pasigilinus į biblinį moralinį Įstatymą, kuris yra amžinas, tampa įdomu analizuoti, kaip moralinio įstatymo arba vietinės papročių teisės pagrindu yra konstruojama įvairių valstybių įstatymų leidyba, lyginti, kaip sutampa arba nesutampa vietiniai įstatymai ir universali moralė.

“Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Gordonas Braunas kelia lygiai tą patį klausimą apie viso pasaulio valstybių vietinių paprotinių teisių konfliktus globalioje arenoje ir kviečia kurti Pasaulinį moralės kodeksą“, – sako T. Girdzijauskas.

Pavyzdžiui, moksleivis studijuoja matematiką, kurios nekenčia. Kokį raktą pritaikyti? Gal jis mėgsta istoriją? Tada jam reikia studijuoti matematikos istoriją ir prie tos disciplinos prieiti kitu kampu.

T. Girdzijauskui teko stebėti amerikiečių matematiko paskaitą humanitarams. Dėstytojas suskaičiavo žmones ir pasiūlė lažintis, kad auditorijoje bus bent du gimę tą pačią dieną. Po to paprašė visus iš eilės stotis ir sakyti savo gimimo datas. Visi nuščiuvo, nes greitai buvo atrasti du žmonės, gimę tą pačią dieną, ir taip prasidėjo paskaita apie matematinę statistiką. Ji parodė humanitarams, kad ir matematika gali būti tikras malonumas.

“Kiekviena mokslo disciplina – bendros gyvenimo ir gamtos sistemos, kurioje visi reiškiniai susipynę, dalis. Todėl į kiekvieną dalyką galima patekti savo mėgstamu tiltu,“ – sako T. Girdzijauskas.

2010 m. http://www.ve.lt straipsnis http://www.ve.lt/naujienos/visuomene/psichologija/naudingi-patarimai-tiems-kurie-renkasi-arba-keicia-profesija/

10 seminarų rinkinys

Rekomenduojamas

T.Girdzijauskas: Pareiga atstatyti baltų vyriškumą

Tomas Girdzijauskas

Mes, lietuviai/baltai vyrai privalome grįžti prie savo amžinų vyriškųjų pareigų: kartu išsiaiškinti išsigryninti vyriškąsias pareigas ir jas vykdyti (palaikydami vienas kitą šiame procese) 

Pagrindinės amžinos vyriškosios pareigos yra įvairiai traktuojamos pasaulio tautose, tačiau vienaip ar kitaip jos yra universalios, amžinos ir susiveda į panašų sąrašą.
 
Štai kai kurios autoriui žinomos vyrų pareigos (žiūrint iš šalies į vyrus, moterų požiūriu, objektyviai). Pirmoji pareiga laikoma pačia svarbiausia, šaknine, nes jos nevykdydamas vyras negali vykdyti kitų savo pareigų. Trijų pagrindinių pareigų eiliškumas neatsitiktinis.
 1. PIRMOJI VYRO PAREIGA: autoritetas. Vyrai pirmiausia patys sau, tarpusavyje turi aiškintis šias temas, kitaip sakant – tai viena didelė tema, viena esminė pareiga (šis eiliškumas atsitiktinis):
  • galios šaltinis: vyrai tik apie tai kalbasi tarpusavyje sąmoningai arba ne, visus vyrus visais laikais jungia viena esminė bendravardiklinė tema – galia / jėga / aktyvumas: valios, protinė, valdžios, finansinė, fizinė, lytinė ir t.t. ir panašiai
  • gyvenimo prasmės arba tikslo (be ko vyrai apskritai negali gyventi)
  • religijos, pasaulėžiūros,
  • ideologijos, idėjų generavimo, naujovių, inovacijų
  • vertybių,
  • žinių valdymo, informacijos valdymo
  • tiesos (išgryninto žinojimo, kuriame nėra priemaišų ir kurį visi vienodai priima kaip objektyvų),
  • didžiojo piešinio,
  • strategijos (savo gyvenimo, šeimos, organizacijos/bendruomenės, tautos/valstybės ir net visos žmonijos),
  • kuo abstraktesnio mąstymo lavinimo (psichologai vyriškąjį elementą taip pat įvardina kaip abstraktųjį pradą). Patys turtingiausi pasaulio vyrai, apskritai  vyriški verslininkai pasižymi ypač gerais matematiniais gebėjimais. Matematika yra pats abstrakčiausias mokslas pasaulyje.
  • pasaulio sandaros/struktūros, Dangaus ir Žemės paslapčių,
  • protinių galių lavinimo,
  • valios,
  • valdžios, vadovavimo, vedliavimo,
  • energijos (medžiojimo, išlaikymo, naudojimo),
  • aktyvumo,
  • transformacijos (pradžios ir pabaigos, apsėklinimo ir mirties),
  • daugybė kitų panašių susijusių vyriškų temų.
  • visą šią pareigą dažnai apibendrina kaip autoritetas. Artimųjų Rytų šalyse jei vyras yra autoritetas moteris nori telkėti už jo, nos kitos jo pozicijos/pareigos tuo momentu gali būti ir silpnesnės
 2. ANTROJI VYRO PAREIGA: Resursų šeimai (arba/ir tautai) tiekimas, savęs ir šeimos išmaitinimas, pinigų uždirbimas. Jei vyras nesugeba uždirbti bent simboliškai daugiau nei moteris – jis negerbs pats savęs, jis žlunga iš vidaus, todėl jei patelės neatsargiai perima šią rolę – visuomenėje patinai išnyks dėl objektyvių priežasčių, patelės liks su algomis, bet vienišos ir gyvenimo eigoje ir juo labiau – senatvėje)
 3. TREČIOJI VYRO PAREIGA: Biologinis patinas (apvaisintojas). Į šią pareigą patenka ir teisingas elgesys su moterimi bei vaikais.

t-girdzijausko-seminaras-vilniujevyrams-apie-vyriskuma-ir-seima

Dėstymas, aiškinimas, praplėtimas
 • Indų senuose išminties tekstuose teigiama, kad Šyva (grynojo vyriškumo) ir Šakti (grynojo moteriškumo) pažinimas – tai raktas į visas Dangaus ir Žemės, gyvenimo/gyvybės ir mirties, teorijos ir praktikos paslaptis, todėl vyriškumas ir moteriškumas yra ypatingos, aukštos temos pažengusiems.
 • Vyrų stiprioji pusė (ir silpnoji, jei nevykdoma; savotiška nuodėmė visuomenės atžvilgiu) yra potencialus gebėjimas bendradarbiauti net jei vyrai/patinai tarpusavyje yra konkurentai dėl socialinių pozicijų, pajamų ar patelių. Tik vyrų bendradarbiavimo pagrindu įmanoma santarvė ir klestėjimas tautoje, valstybėje, visuomenėje, organizacijoje, bendruomenėje, giminėje ir šeimoje. Tik vyrų ryšys struktūruoja visuomenę. Tik vyrų vienybės dėka įmanoma visuomeninė (socialinė) tvarka. Gamta taip sukūrusi, kad moterys negali būti vieningos. Tą rodo anytos ir marčios reiškinys, tai nuoširdžiai pripažįsta pačios moterys. Jos nuolat konkuruoja dėl vyrų dėmesio. Moterys gali įsijungti į visuomenę tik per vyrus. Visuomenė, viešoji erdvė apskritai yra vyrų dominija, šeima-namai yra moterų dominija.
 • Rusiškai vyrų bendradarbiavimas taikliai vadinamas разумное сотрудничество. Prašau pasiūlykite tokį patį lietuvišką įvardinimą, jei galite.
 • Tik bendradarbiaudami ir persiliedami žiniomis vyrai gali kartu atskleisti pasaulėžiūros paslaptis, išlaikyti stiprią funkcionuojančią, gyvybingą religinę sistemą. Nuolatinis Dangaus ir žemės paslapčių atnaujinimas, pastovios pastangos, nuolatinis darbas turi vykti bet kurioje religinėje sistemoje. Jei vyrai nemoka bendradarbiauti – religinė sistema neįmanoma (užsimiršta, degraduoja, vertybės devalvuoja) ir atvirkščiai – tik darbas su religinės sistemos palaikymu, nuolatinių gryninimu veda į vyrų susikalbėjimą. Šie du klausimai yra neatsiejami ir beveik tapatūs.
 • Vyrams skirtingai nei moterims yra ypatingai aštrus gyvenimo prasmės, tikslo klausimas. Jis toks aštrus, kad vyras netekęs darbo/veiklos, sutuoktinės, visuomeninės pozicijos per keletą parų krenta į depresiją (vyro olą) ir jį sunku iš ten ištraukti. Vyro psychė yra kieta kaip grūdintas plienas, tačiau trapi ir galinti palūžti. Moteris yra lanksti ir todėl gyvena ilgiau.
 • Šeimos statusą visuomenėje lemia vyro elgesys arba dorovingumas, bet ne moters. Analogiškai ir tautos statusą pasaulyje lemia vyrų elgesys.
 • Vyro pavyzdys šeimoje lemia vaikų religingumą, bet ne motinos.
 • Su moterimis tiesioginių ar rimtesnių problemų nėra – moterys ir taip yra pažangesnės, pareigingesnės, potencialiai geresnės būtybės. Tik vyrai žudo, prievartauja, vagia, plėšia, kariauja, medžioja, žvejoja ir rizikuoja gyvybe arba sveikata. Moterims tai retai ateina į galvą, nes priešinga jų instinktui.
 • Švietime, auklyboje, lavinime ir ugdyme pagrindinė problema vėl yra berniukų auklėjimas. Mergaitės ir taip geriau mokosi, yra pažangesnės. Moterys negali susitvarkyti su berniukais mokyklose, motina negali auklėti sūnaus.
 • Gamta taip sukūrusi moterį, kad joje ir taip į vidų įdėtos visos reikalingos savybės ir gimus vaikui galutinai prasiskleidžia visas moteriškumas, viskas ko reikia moters/motinos vaidmeniui atlikti. Todėl kai kuriose tautose sakoma, kad moteris apskritai neturi pareigų vyrui, nes ji ir taip pareiginga. Tačiau su vyrais visiškai kitokia situacija – norėdamas jaustis lygiaverčiu greta moters vyras turi nuolat dirbti su savimi, savo sąmonės galių lavinimu, charakterio grūdinimu ir valios formavimu. Tautos klestėjimui visi vyrai turi dirbti rimtą bendrą darbą tuo pačiu atžvilgiu.
 • Dangaus dėsniai yra vyriškasis elementas.
 • Vyrų pareiga – susivienijimas. Tik jie tai gali padaryti visuomenėje/tautoje. Jei jie nevieningi – visuomene/tauta žlugs. Jei vyrai vieningi – visuomenė/tauta neiveikiama. Jie turi vienytis mąstyme, noruose, tiksluose, siekiuose, mintyje.
Vyras ir moteris – Dangus ir Žemė
 • Kas yra Gamta – žemė ar dangus?
 • Kai lietuviai ir lietuvės kalba apie Gamtos argumenta (apeliacija į Gamtą) – dažniausiai kalbama apie gamtą tik kaip apie moteriškąji pradą, Žemę.
 • Tačiau tauta, kuri nesilaiko Dangaus įsakymų, netenka savo žemės.
 • Dangaus Tėvas kuria/emanuoja Šviesą ir įsakymus, o Motina Žemė gimdo butybes, kurių išgyvenimui reikalinga ne tik duona, bet ir dangiški vaizdiniai (žinios, mokslas, šviesa). Nė vienas augalas negali išgyventi be šviesos.
 • Būtybė ir tauta gali būti laiminga ir klestėti tik pusiausvyroje tar Dangaus ir Žemės, tarp vyriškojo ir moteriškojo pradų.
 • Ryšys tarp būtybių ir pirmiausia tarp vyro ir moters, (Dangaus ir Žemės) yra pats trokštamiausias malonumas.
 • Stokojant ryšio sutrinka vaikų auklėjimo turinys ir visos švietimo sistemos šaknis. Švietimas yra vienintelis sprendimas visoms visuomenės (socialinems) problemoms.
 • Pagrindinis švietimo elementas – klausymas/klusnumas (tikėjimas) iš mokinio ir paslapčių atidavimas (pasiaukojantis rūpestingumas) iš žinančiojo.
 • Pati sąvoka „švietimas“ – nuo žodžio šviesa. Šviesa yra dangiškas elementas, o ne žemiškas.
 • Tik teisingi, tiesos žodžiai sutaiko kairę ir dešinę. Tik išgrynintas dvasinis mokymas sprendžia visus Tautos iššūkius.
 • Dangaus dėsnių laikymasis – tai vyriškojo elemento vietos, rolės ir pareigų atstatymas.
 • Dangaus dėsnių laikymasis – tai grįžimas prie doros, amžinųjų vertybių, dvasingumo (arba parinkite savo žodžius šiems dalykams įvardinti).
 
Lietuvių/baltų vyrų būklė ir iššūkiai
 • Lietuviai/baltai nyksta pavojingu greičiu, vaikų gimstamumas Lietuvoje jau ties demografinės agonijos riba (1.3 vaiko šeimoje), mums gresia Prūsų likimas ir mes privalome susiimti ir kažką daryti iš esmės.
 • O ką konkrečiai daryti – tiems kam nuoširdžiai rūpi lietuvių/baltų likimas būtina tartis, būtina ieškoti bendrų sprendimų. Mes privalome vienytis sukandę dantis, vienytis bet kokia kaina, kitaip liksime tik išnykusių tautų sąraše.
 • Pagrindinė mūsų problema – vyrų nevyriškumas – rodo apskritai visos tautos moralinį ir energetinį nusilpimą, nes tik vyrai yra aktyvusis pradas, energijos galios išgavėjai-generatoriai. Visuomenės ir Tautos galia ir vyriškumas – neatsiejami.
 • Ko gero pati didžiausia lietuvių ir gudų problema – pasaulinis vyrų išėjimo (suicidų) rekordas. Būtent tai aiškiausia rodo, kad tauta/visuomenė giliai serga, kad būtent vyruose yra problemos šaknys bei sprendimai.
 • Jei mes būtumėm nuoširdūs sau tai visiems savo vaikams turėtumėm sakyti – „vaikeli kuo greičiau bėk iš šitos šalies, kur nepaisoma įstatymų ir kurioje yra pasaulinis savižudybių rekordas, nes tai save susinaikinanti šalis“. Gaila ir deja tai yra mūsų Tėvynė.
 • Tyrimai Latvijoje parodė, kad yra daugybė universitetus baigusių puikių merginų, tačiau jos neturi už ko tekėti, nes vyrų trūksta, jų tiesiog nebėra fiziškai. Emigracijos dėsniai rodo, kad emigracija prasideda tada, kai masiškai pajuda moterys. Šiuo atveju moterys pajuda tuomet, kai vyrų masės, vyrų energijos kiekio pirmojoje (emigracijos kilmės) šalyje jau nebepakanka.
 • Lietuvos moterys aiškiai sako, kad pažinčių procese, šokiuose lietuviai vyrai nebeturi galios, nemoka nei kalbinti, nei flirtuoti, neturi džiaugsmingumo ir jumoro, juos lengvai savo ryžtingu elgesiu nukonkuruoja užsieniečiai. Lietuvės (ir latvės) moterys tiesiog neturi ką daryti norėdamos turėti vaikų ir pilnavertį šeimyninį gyvenimą – jos priverstos rinktis užsieniečius.
 • Lietuvių vyrų ištižimą rodo kiti pavyzdžiai:
  • Karininkai skundžiasi, kad į armiją iš mokyklos atėję vaikinai yra išlepę, iš jų nieko neįmanoma padaryti.
  • Lietuvos armijos degradavimas ir išnykimas.
  • Esminius vyriškus Valstybės postus periminėja moterys: gynybos (krašto apsaugos), Valstybės Gynimo tarybos, nekalbant apie kitus pačius svarbiausius Valstybės postus. Deja tai todėl, kad vyrų (nekalbant apie tikrus vyrus) tiesiog nebėra, nėra iš ko rinktis.
  • Nesugebėjimas susitarti, bendradarbiauti, veikti komandiškai. Kiekvienam protingam vyrui aišku, kad didelė energija, didelis grobis, didelis klestėjimas, didelis malonumas pasiekiamas tik komandinėmis pastangomis ir partnerysčių dėka. Vienas lauke – ne karys. Tuo tarpu lietuviai tapę individualistais, kiekvienas – užsidaręs savyje. Tai rodo didžiulį vyrų egoizmą. Beje, vyrai yra didesni egoistai, nei moterys ir ypač – šeimos atžvilgiu.
  • Socialinė tvarka yra tik vyrų sfera ir pareiga. O socialinės tvarkos Lietuvoje jau nebėra.
  • Viešosios erdvės degradacija. Nepagarbus vieni kitų apkalbinėjimas viešumoje, žiniasklaidoje peržengia visas ribas.
  • Tarptautinių santykių silnumas.
  • Politikos nususimas dėl propasyvinių nuostatų įsigalėjimo (Mantas Adomėnas, Lietuvių emigracija)
Kai kurie siūlymai
 • Matyt britai turėjo panašias problemas ir todėl įkūrė elitines berniukų mokyklas (Henrikas VI įkūrė Eton), kurių dėka iki šiol į tautos valdymą išeina pilnai paruoštos naujos kartos, gatavos komandos, nauji vieningi lojalių tautai vedlių žiedai.
 • Baltų religijoje būtina teikti didžiulį dėmesį komandiškumui, veislei ir charakteriui – skyrius apie charakterį ir komandiškumą.
 • Danai/skandinavai buvo panašioje situacijoje. Jų pilietininkai-patriotai ėmėsi iniciatyvos ir kartu su princu startavo masinio tautos vertikalaus ir horizontalaus bendradarbiavimo, kooperavimosi akciją: visi bendradarbiauja su visais ir tai daro visais įmanomais būdais.
 • Be to žinodami, kad tautos šaknys – kaime, danai/skandinavai startavo (tuo metu – beprecedentinį) švietimą kaimo ūkininkų vaikams ir taip atsiėmė šalies valdymo postų tinklą, kurį jau buvo užėmę germanai.
 • Sikhai išlikimo dėlei įkūrė savarankišką naują religiją. Sikhai yra labai ryškiai vyriški vyrai.
 • Islamas pasižymi labai aiškia ir stipria socialine doktrina: nėra vaikų namų, senelių namų, elgetų, alkoholizmo, procentinės bankininkystės ir kitų ryškių visuomenės ydų). O žinoma, kad tik vyrai gali sukurti ir palaikyti tokią stiprią visuomeninę tvarką.
 • Vidutinis vaikų skaičius musulmonų šeimose yra nuo 5 (globaliai) iki 8 (pvz. Prancūzijoje). Tai dar kitu kampu rodo stiprų aktyvųjį vyriškąjį elementą. Moterys paprastai pakankamai tiesiai ir atvirai sako, kad vaikų skaičius šeimoje priklauso nuo vyro galios (autoriteto, resursų užtikrinimo ir tiesiogiai lytinės galios). Didelis vaikų skaičius taip pat rodo, kad vyrai ir visa visuomenė turi ir jaučia stiprią gyvenimo prasmę.
 • Dabartiniai lietuviai dvasiniai vedliai gali ir turi persilieti žiniomis, dalintis tuo ką žino geriausia, mokinti vieni kitus tarpusavyje ir be paliovos. Tik save mokanti organizacija gali nuolat augti ir atlaikyti konkurenciją. Tai ko gero vienintelė išeitis lietuviams.
 • Baltų bendruomenėse turi būti fundamentaliai atstatytos žinios apie šeimą ir teisingus jos santykius. Tai lemtingas klausimas būti-nebūti Baltams. Tuo tikslu būtina padaryti ir nuolat tęsti esminius viso pasaulio geriausių šeimos santykių praktikų tyrimus (ir pirmiausia tų tautų, kurios sėkmingos šeimos prasme) ir perimti (susigrąžinti seniai užmirštus) šeimos santykių, vaikų auklėjimo principus ir dėsnius. Paradoksalu, kad nors šeimos paslapčių išmanymas yra moterų pareiga, tačiau žinių struktūrą, informacijos sistemą geriausiai atstato ir mokymu (mokymo iniciavimu) užsiima vyrai. Baltai turėjo puikią tradicinės šeimos sistemą, labai panašią savo gyliu ir detalumu į geriausius pasaulinius pavyzdžius, tačiau deja jos žodinė tradicija pamiršta ir ją privalome atstatyti.
 • Įvesti (atstatyti) amžino tipo papročius, tokius kaip:
  • svetingumas (Rytų šalyse iš toliau atvykusį svečią laiko lyg karaliumi, o namų šeimininkai elgiasi kaip tarnai),
  • besąlygiška pagarba tėvams, vyresniesiems, daugiau patyrusiems-žinantiems bei protėviams,
  • visą šeimų ir bendruomenių laisvą laiką skirti tarpusavio mokymui, patirties perėmimui vieni iš kitų, pamokų įsisavinimui, pamokymams, paauklėjimams, pasakoms (vaikams), legendoms. Taip yra kai kuriose stipriose tautose – tik susitikę jie aktyviai keičiasi patirtimi ir pamokomis, ypač – giminių, namiškių, artimųjų tarpe.
  • kaimynų tarpusavio bendravimo ritualai po darbo ir savaitgaliais (Suomijoje)
  • ir kitus.
Kai kurie atviri klausimai lietuviams/baltams vyrams
 • Kokios berniukų (12-19 metų) mokyklos modelis būtų tinkamas lietuviams?
 • Kokia tautos vedlių (kadrų) kalvė mums tinkama?
 • Kokia tautos žynių (kadrų) kalvė mums tinkama?
 • Saulė yra vyriškas elementas ar moteriškas?
 • Mėnulis yra vyriškas elementas ar moteriškas?
Kai kurios išvados:
 • Išvystyta, plėtojama, palaikoma vyriškumo (indų Šyva, greičiausiai Perkūno) tema yra privaloma bet kurios išvystytos religinės sistemos komponentė (greta moteriškosios). Vyriškumas ir moteriškumas yra didžiausios gamtos paslaptys (kaip teorija) ir tik vyrų – moterų santykiuose slypi esminiai praktiniai tautos išlikimo, šeimos, moralės, vaikų auklėjimo raktai.
 • Vyras yra priežastis ir šeimoje ir tautoje. Vargas tautai ar šeimai, jei vyras nenori būti priežastimi.
 • Tik žynių komandinis darbas su lietuviškomis giluminėmis žiniomis, jų nuolatiniu atnaujinimu gali atgaivinti domėjimąsi lietuvių kalba, norą kalbėti lietuviškai, norą plėsti lietuvių kalbą ir lietuviškai kalbančius žmones.
 • Pagrindinę savo pareigą vyrai gali įgyvendinti tik kartu bendradarbiaudami, vienydamiesi.
 • Dvasinę tautos būklę lemia vyrų elgesys.
 • Pagrindinis principas kurį privalu mums, lietuviams, ir ypač dvasiniams vedliams prisiminti – vyras yra dangiškas elementas, vyras atstovauja Dangų. Žemę valdo Dangaus dėsniai. Žemė yra (turi būti) valdomas elementas, Dangus yra (turi būti) valdantis elementas. Susikoncentravimas tik į žemišką elementą veda į disbalansą, vertybinę ir moralinę griūtį, degradaciją. Tarp Dangaus ir Žemės, Vyro ir Moters turi būti išlaikoma pusiausvyra. Privalome grįžti prie Dangiškos vertikalės, hierarchijos (šventos tvarkos).
 • Tik vyras gali būti dvasininku, šventiku, kunigu, teologu, žyniu (žinių ir informacijos valdytoju), kriviu tikrąja, tiksliąja, griežtąja prasme.
 • Pasaulėžiūros palaikytojai yra tik vyrai.
 • Štai kodėl turime inicijuoti berniukų mokymą, elitines arba specializuotas berniukų mokyklas.
 • Štai kodėl turime inicijuoti Didįjį Išmintingų Vyrų susirinkimą ir tol spręsti pačius svarbiausius tautos klausimus/galvosūkius, kol rasime aiškius, tikslius sprendimus.
 • Lietuviai vyrai vedliai, kriviai ir žyniai privalo kartu išsigryninti vyriškumo temą ir ją vykdyti tobulai.

Ši tema bus pastoviai pildoma ir plečiama. Kviečiame išsakyti ir savo pastebėjimus.

Didiname komandą

Mieli Tomo Girdzijausko fanai ir ištikimiausi sekėjai! Šiuo metu Tomas su komanda aktyviai dirba prie naujo projekto ir IEŠKO ŽMONIŲ norinčių prisidėti prie TURINIO KŪRIMO, MONTAVIMO IR TALPINIMO 

Patirtis nebūtina tačiau idealiu atveju galėtų tvarkyti Tomo

 • audio podkastus (aplikacija Audacity arba analogais);
 • gerai jei dar ir montuoti video (aplikacija WeVideo arba analogais);
 • talpinti WordPress tekstus;

gali skirti į darbo dieną bent 2 kokybiškas valandas

Kad už tai?

– Galimybė susipažinti su Tomo turiniu ir prisideti prie jo kurimo;

– Praktika dirbant saviugdos mokymų ir asmenybės ugdymo konsultacijų srityje bei skaitmeninėje rinkodaroje;

– Nemokama prieiga prie Tomo mokymų mediatekos;

– Nemokamas moderniausias asmenybės privalumų/trūkumų testas;

– Daug neikainojamų įspūdžių dirbant patyrusioje ir energingoje komandoje.

Laukiame Jūsų, rašykite asmeninę žinutę Feisbuke, arba tomas.girdzijauskas@gmail.com

Elito vaisingumo kritimas

2006 m. esė sako, kad mažėjantis vaisingumas dažnai kankino pasiduodantį elitą:

„Jei galėtume išgyventi be žmonos, Romos piliečiai, visi apsieitume be to nemalonumų. Taip paskelbė Romos generolas, valstybės veikėjas ir cenzorius Quintus Caecilius Metellus Macedonicus, 131 m.pr.Kr. Vis dėlto jis teisinosi, kad mažėjantis gimstamumas reikalauja, kad romėnų vyrai vykdytų savo pareigą daugintis, kad ir kokios erzinančios būtų Romos moterys. …

Visoje žmonijos istorijoje yra daug pavyzdžių, kai žmonės ar žmonių klasės nusprendė išvengti tėvystės išlaidų. Iš tiesų, mažėjantis vaisingumas yra pasikartojanti žmonių civilizacijos tendencija. …

Visuomenės, turinčios didelį vaisingumą, išaugo stiprybe ir skaičiumi ir pradėjo grėsti tiems, kurių vaisingumas mažesnis. … Tai buvo pamoka, kurią karalius Pyrras išmoko trečiajame amžiuje prieš Kristų, kai savo graikų kariuomenę įžygiavo į Italijos pusiasalį ir bandė įveikti romėnus. …

Graikija, patekusi į ilgą gyventojų mažėjimo erą, galiausiai tapo apiplėšta Romos kolonija. Kaip ir šiuolaikinės, gerai maitinamos tautos, senovės Graikija ir Roma galiausiai pastebėjo, kad jų elitas prarado susidomėjimą dažnai varganais šeimos gyvenimo darbais. „Mūsų laikais visą Graikiją aplankė vaikų trūkumas ir bendras gyventojų nykimas“, – apgailestavo graikų istorikas Polibijas maždaug 140 m. pr. Kr., Graikijai pasidavus romėnų viešpatavimui. „Šis blogis mus užklupo greitai ir nepatraukdamas dėmesio, nes mūsų vyrai iškrypo į aistrą pasirodymams ir pinigams bei dykinėjančio gyvenimo malonumus. (daugiau; HT sestamibi)

Tai patvirtina idėją, kad ūkininkai, tapdami turtingi, natūraliai grįžta prie maisto ieškojimo būdų. Įdomu, kiek „civilizacijos žlugimo“ įvyko dėl socialinio statuso praradimo vaisingumui.